Ponad 3 tysiące urządzeń medycznych od WOŚP Po raz kolejny wsparcie otrzyma geriatria - sprzęt trafi do 118 zakładów opiekuńczo-leczniczych oraz 11 oddziałów pediatrycznych. Fot. archiwum

118 zakładów opiekuńczo-leczniczych oraz 11 oddziałów pediatrycznych otrzyma sprzęt od WOŚP. Już po raz 45 fundacja przeprowadza konkurs ofert, którego efektem ma być zakup 3 tys. 513 urządzeń medycznych. To pierwsze zakupy ze środków zebranych podczas Finału WOŚP w 2016 r.

Jak poinformował w czwartek (19 maja) na konferencji prasowej szef Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak, po raz kolejny wsparcie otrzyma geriatria - sprzęt trafi do 118 zakładów opiekuńczo-leczniczych oraz 11 oddziałów pediatrycznych.

Zaznaczył jednocześnie, że są to pierwsze zakupy realizowane ze zbiórki przeprowadzonej podczas 24 Finału WOŚP, który odbył się 10 stycznia tego roku.

Jak podkreślił Owsiak, geriatria została "totalnie przez WOŚP załatwiona". Przypomniał, że wszystkie 48 oddziałów geriatrycznych istniejących w Polsce dostało od fundacji potrzebny sprzęt - nie tylko łóżka, ale również inne urządzenia, m.in. pompy infuzyjne.

Obecnie - jak dodał Owsiak - fundacja pochyliła się nad zakładami opiekuńczo-leczniczymi (tzw. ZOL-ami).

- Polacy na hasło ZOL gęsiej skórki dostają, bo są to często szpitale stare, które mają bardzo niski budżet. Są to szpitale, które są gdzieś na końcu listy. Bliższe są nam oddziały onkologiczne, kardiologiczne, chirurgiczne, a ZOL-e są już odpuszczone przez wszystkich - i przez władze lokalne, i przez tych, którzy decydują o pieniądzach. I właśnie nad nimi się pochylamy - podkreślił Owsiak. Dodał, że nie biorą w tym udziału ZOL-e sprywatyzowane.

- Kiedy ogłaszamy, że kupujemy sprzęt, otrzymujemy mnóstwo próśb z całej Polski. Pochylamy się nad każdą, ale mamy pewien standard pytań, pewien standard sprawdzenia, kto jest aktywny, jak sobie daje radę na co dzień - dodał Owsiak.

Poinformował jednocześnie, że WOŚP kupi prawie 2 tys. łózek, a także inhalatory, urządzenia, których nie ma nawet na nowoczesnych oddziałach szpitalnych, m.in. specjalny skaner, który przyłożony nad ręką, pokazuje żyły.

- Ilu z nas cierpi, kiedy musi oddać krew, kiedy pielęgniarka próbuje odnaleźć żyłę. Ten skaner dokładnie pokazuje, gdzie jest żyła tętnicza, gdzie są nerwy, a gdzie jest żyła, z której można pobrać krew - wyjaśnił Owsiak. Dodał, że takiego sprzętu "nikt nigdy nie kupował".

Owsiak poinformował także, że dzięki realizowanym właśnie przez WOŚP zakupom, w Łodzi przy Klinice Pediatrii Onkologii, Hematologii i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego kierowanej przez prof. Wojciecha Młynarskiego, powstanie najnowocześniejszy i jedyny w Polsce ośrodek do badania i wykrywania choroby resztkowej (nie w pełni wyleczonego nowotworu) metodą biologii molekularnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH