Pomorskie: 10 mln zł jest wart sprzęt, jaki trafił do szpitali dzięki WOŚP WOŚP to największy darczyńca zewnętrzny jeśli chodzi o szpitale należące do marszałka województwa - powiedział Paweł Orłowski, wicemarszałek województwa pomorskiego ds. zdrowia. Fot. Archiwum

Dzięki WOŚP do szpitali na Pomorzu trafił sprzęt medyczny o łącznej wartości ok. 10 mln zł - podał wicemarszałek województwa. W niedzielę podczas 25. Finału w Gdańsku i w Gdyni ma kwestować po ok. 1,2 tys. wolontariuszy.

- Przez lata grania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do szpitali na Pomorzu trafił sprzęt medyczny wart ok. 10 mln zł, głównie związany z diagnostyką dzieci ale też ułatwiający opiekę nad seniorami - poinformował Paweł Orłowski, wicemarszałek województwa pomorskiego ds. zdrowia.

Zaznaczył, że "WOŚP to największy darczyńca zewnętrzny jeśli chodzi o szpitale należące do marszałka województwa".

- Obok finansowania budżetowego, samorządowego i krajowego, jest to największe wsparcie zewnętrzne, sponsorskie - podkreślił.

Największym beneficjentem Orkiestry na Pomorzu są szpitale: w Gdańsku, dawny wojewódzki im. Mikołaja Kopernika oraz na Zaspie. Dariusz Kostrzewa prezes spółki Copernicus, w skład której wchodzą oba szpitale, poinformował, że trafił do nich sprzęt o łącznej wartości ok. 5 mln zł. Każdego roku szpitale otrzymują sprzęt o wartości ok. pół miliona złotych.

- W minionych latach do szpitali trafiło ok. 150 sztuk różnego rodzaju sprzętu. Najwięcej było nowoczesnych, sterowanych elektrycznie, łóżek dla dzieci i dorosłych z przeciwodleżynowymi materacami, inkubatorów, pomp infuzyjnych - wymienił.

Wśród sprzętu był też aparat do krążenia pozaustrojowego, niezbędny przy operacjach kardiochirurgicznych u dzieci, a także aparaty USG i RTG. W szpitalu na Zaspie działa oddział kardiochirurgii dziecięcej, który powstał dzięki Orkiestrze i nosi imię WOŚP.

- Z prostej analizy wynika, że spośród zewnętrznych źródeł finansowania naszej aparatury medycznej, Jurek Owsiak jest drugi po Unii Europejskiej - podkreślił Kostrzewa.

Dodał, że także dzięki WOŚP dokonał się "diametralny postęp jeśli chodzi o standard opieki nad pacjentami senioralnymi".

- Dzięki Fundacji mamy wyposażenie, które pomaga nam pielęgnować osoby w podeszłym wieku - podkreślił.

Sprzęt trafił też do szpitali m.in. w Gdyni, Kościerzynie, Wejherowie i Słupsku.

- Nie ma właściwie szpitala, w którym nie byłoby sprzętu zakupionego przez WOŚP - przekonuje Orłowski.

Agnieszka Buczyńska z Regionalnego Centrum Wolontariatu, które jest jednym z ośmiu działających w Gdańsku sztabów orkiestry poinformowała, że w Gdańsku w niedzielę kwestować będzie ok. 1,2 tys. wolontariuszy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH