Polskie szpitale bez sprzętu "made in Poland"

Produkcja wyrobów medycznych ''made in Poland'' zanika. Choć nasze społeczeństwo się starzeje i zapotrzebowanie na nie będzie rosło, czynnikiem decydującym jest obecnie cena - jakość i bezpieczeństwo produktu schodzą na dalszy plan. Dlatego coraz popularniejsze na polskim rynku medycznym stają się wyroby produkowane w Chinach lub Korei.

- Nie ulega wątpliwości, że polskie wyroby medyczne są mało konkurencyjne. To efekt polityki państwa, w wyniku której zlikwidowano wiele przedsiębiorstw produkujących taki sprzęt od ponad 100 lat. Odbudowanie przemysłu medycznego, szczególnie bez wsparcia tegoż państwa, jest nierealne - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Witold Włodarczyk, dyrektor generalny Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed.

Między Wschodem i Zachodem
Witold Włodarczyk podkreśla, że obecnie na naszym rynku dostępne są najnowocześniejsze technologicznie produkty ze Stanów Zjednoczonych, Japonii lub Niemiec. To główne kierunki importu. Na drugim biegunie prym wiedzie sprzęt ze Wschodu: Korei i Chin, często kiepskiej jakości i niezbyt bezpieczny dla użytkownika, ale - co najważniejsze - tani.

W opinii Witolda Włodarczyka nasze rodzime ''medyczne hity” na eksport to meble, w tym odpowiednio dostosowane łóżka, jednak ich producentami nie są firmy medyczne. Uznaniem cieszą się także produkty ortopedyczne sporządzane na zamówienie. W Ogólnopolskiej Izbie Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed zrzeszonych jest kilku fachowców - rzemieślników, wykonujących nowoczesne protezy wysokiej jakości. Są to jednak produkty bardzo drogie i zamawiane stosunkowo rzadko.

Małgorzata Rosołowska, specjalista ds. zakupów centralnych, remontów i inwestycji w Grupie Nowy Szpital zarządzającej dwunastoma lecznicami także zaznacza, że nasz rynek zalewa fala koreańskiego i chińskiego sprzętu.

- Zainteresowanie tymi wyrobami w ciągu ostatnich lat ogromnie wzrosło. Jeśli natomiast chodzi o polskie wyroby medyczne, zamawiamy dużo materiałów opatrunkowych lub szewnych, których jakość i cena są bardzo korzystnie w porównaniu z ofertami zagranicznymi - wyjaśnia Małgorzata Rosołowska.

I dodaje, że z aparaturą medyczną bywa różnie. Grupie Nowy Szpital zdarza się zamawiać sprzęt pochodzenia azjatyckiego, którego producenci wygrywają w przetargach ceną. Okazuje się także, że niektóre chińskie lub koreańskie produkty spełniają wymagania, o czym świadczą wyniki przeprowadzanych testów. Na drugim miejscu plasuje się sprzęt z Niemiec.

- Z polskich wyrobów mogę wymienić jedynie łóżka z Żywca - zaznacza  Małgorzata Rosołowska.

Liczą się najwięksi

Radomski Szpital Specjalistyczny im. Dr Tytusa Chałubińskiego współpracuje z polskimi firmami, choć widać, że są one coraz bardziej spychane na margines.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH