Polski producent odczynników wchodzi na rynek amerykański

Prezes i akcjonariusz PZ Cormay Tomasz Tuora sprzedał 1 mln akcji tej spółki, aby sfinansować kupno około 30 proc. akcji amerykańskiej firmy notowanej na rynku Nasdaq, a umowa ma być podpisana na dniach.

W pierwszym kroku prezes kupi, prawdopodobnie przez jedną ze swoich spółek zależnych, pakiet mniejszościowy amerykańskiego dystrybutora analizatorów i odczynników. Docelowo, w drugim kwartale 2012 roku, udział ten miałby wzrosnąć do około 90 proc. - czytamy na portalu gpwinfostrefa.pl.

W komunikacie PZ Cormay podał, że zapowiadane na połowę 2012 roku przejęcie spółki z USA zostanie zabezpieczone już teraz, dzięki prywatnej inwestycji prezesa. Docelowa rola amerykańskiej spółki w Grupie PZ Cormay byłaby szersza niż dystrybucja produktów z portfolio Grupy.

Amerykańska spółka mogłaby wyemitować akcje o wartości 500-600 mln zł, a pieniądze mogłyby zostać przeznaczone nie tylko na kolejne przejęcia w ramach grupy, ale też na skup akcji własnych przez PZ Cormay.

- Spółka z USA idealnie pasuje do globalnej układanki PZ Cormay, będąc jej ostatnim istotnym, brakującym elementem. Nie jesteśmy bowiem obecni w Ameryce Północnej, a to przecież największy rynek w branży na świecie. Już teraz amerykańska spółka generuje znaczną sprzedaż, która pozwoli podwoić nasze przychody i zyski - powiedział cytowany w komunikacie prezes Tuora.

- Spółka w USA stałaby się również podmiotem, dzięki któremu otrzymalibyśmy dostęp do amerykańskiego rynku kapitałowego Nasdaq, który wysoko ceni innowacyjność. Emisja akcji warta 500-600 mln zł stworzyłaby możliwość finansowania programu kolejnych przejęć i prac nad innowacyjnymi produktami bez rozwodnienia kapitału PZ Cormay na GPW - dodał.

Cormay AG, którego ponad 97 proc. akcji należy do Tomasza Tuory, sprzedał 27 października w transakcjach pakietowych 1,0 mln akcji PZ Cormay po 14,70 zł za sztukę. Po zbyciu akcji Cormay AG ma łącznie 19,48 proc. głosów na walnym zgromadzeniu PZ Cormay, a Tomasz Tuora wraz z podmiotami zależnymi 21,47 proc. głosów na walnym zgromadzeniu PZ Cormay. Akcje kupiły fundusze inwestycyjne i emerytalne.

PZ Cormay, zajmujący się produkcją odczynników i aparatów do diagnostyki, osiągnął w pierwszym półroczu 2011 roku 39 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży i 5,2 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH