Polska robotyka medyczna: czekamy na przejście z etapu prototypu do produkcji Na zdjęciu PortVisionAble - od lewej Krzysztof Lehrich, Łukasz Mucha - współtwórcy prototypu. Fot. FRK - Mariusz Jakubowski

Jak co roku zabrzańska Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii zaprezentowała kolejny projekt spod znaku RobinHeart. Tym razem był to robot toru wizyjnego - PortVisionAble, wspomagający chirurga endoskopowego. Dotychczasowe projekty robotów Fundacji nie zostały wdrożone. Czy tym razem jest szansa na prawdziwy przełom?

Już po raz dwunasty w piątek i sobotę (12-13 grudnia) w Zabrzu ma miejsce konferencja poświęcona robotom medycznym, zorganizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Robotyki Medycznej (International Society for Medical Robotics) i Fundację Rozwoju Kardiochirurgii.

Wśród wielu gości konferencji specjalnym był prof. Romuald Będziński – wieloletni szef sekcji Biomechaniki PAN, współtwórca sztucznej ręki, nawigacji komputerowej w chirurgii, autor wielu prac badawczych w biomechanice, jedna z najciekawszych postaci bioinżynierii i biomechaniki w Polsce.

Jak co roku, w sesjach naukowych dopisali młodzi słuchacze szczelnie wypełniając salę konferencyjną, zainteresowani inżynierią, biomechaniką i wykorzystywaniem najnowszych osiągnięć tych dziedzin w medycynie. Jak mówił jeden z prelegentów – „…lekarze jak leczyli, tak leczyć będą, zgodnie ze swoją wiedzą. Ta wiedza jest coraz większa i potrzeba, aby ją dobrze wykorzystać, coraz precyzyjniejszych narzędzi…”

Nowsze technologie - precyzja i oszczędność
Takimi narzędziami, które co prawda w przewidywalnej perspektywie nie zastąpią lekarza, ale są od niego precyzyjniejsze i bardziej bezwzględne w egzekucji wszystkich wymogów w czasie realizacji zabiegu medycznego, są właśnie roboty. To one pozwalają na maksymalne przygotowanie zabiegu, czasem wirtualne jego wykonanie, konieczny trening, i wreszcie jego realizację.

- Przyszłością medycyny jest robotyzacja. To ona pozwala na wykonywanie zabiegów z precyzją niedostępną manualnie dla człowieka. W tym zakresie postępuje ogromna miniaturyzacja. Roboty są coraz bardziej przyjazne dla lekarza, i co bardzo ważne, pozwalają na coraz mniejszą inwazyjność. To w konsekwencji jest mniejszym obciążeniem dla pacjenta, który szybciej wraca do zdrowia. Ma to znaczenie także ekonomiczne – mówił portalowi rynek zdrowia.pl prof. Będziński.

Profesor zwrócił także uwagę na to, jak ważne są badania nad niezawodnością i trwałością materiałów wykorzystywanych np. w implantach. Jak ważne są badania w zakresie biotechnologii i technologii wytwarzania odpowiednich materiałów pokazuje chociażby przykład implantów stawu biodrowego. W Europie na 10 mln mieszkańców wykonuje się 16 tys. implantacji stawu biodrowego, a szacuje się, że liczba ta wzrośnie w najbliższych 10 latach co najmniej o 40 proc.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH