Podlaskie: rusza współpraca transgraniczna w ochronie zdrowia

Projekt złożony przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku wspólnie z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Suwałkach oraz partnerami z Rosji i Litwy został zatwierdzony w Brukseli przez Komitet Monitorujący Program Współpracy Transgranicznej Polska - Litwa - Rosja 2007-2013.

W wyniku realizacji projektu szpitale kupią najnowocześniejszy sprzęt i wyposażenie służące ratowaniu życia i zdrowia. Wartość projektu wynosi około 4 mln euro, przy czym dofinansowanie z programu to 3,6 mln euro (ok. 15 mln. zł), co stanowi 90 proc. wartości projektu pod nazwą ”Rozwój współpracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców pogranicza polsko - litewsko - rosyjskiego”.

Jak informuje portal wrotapodlasia.pl, program Polska - Litwa - Rosja jest jedynym w Europie programem realizowanym wspólnie z sąsiadami spoza UE, w ramach którego nie rozpoczęto jeszcze realizacji żadnego projektu. Projekt ”Rozwój współpracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców pogranicza polsko - litewsko - rosyjskiego”, a także inne projekty powinny zostać zrealizowane do końca 2014 r.

W Podlaskiem trwają prace nad przygotowaniem projektów konkursowych w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013. Podmioty z tego regionu chcą m.in. zdobyć środki na inwestycje w szpitalach, ale też na drogi czy rozwój przedsiębiorczości.

Realizowane są natomiast polsko-ukraińsko-białoruskie projekty transgraniczne w ochronie zdrowia na lata 2007-2013. Jak już informował portal rynekzdrowia.pl, w ubiegłorocznej edycji konkursu wnioski przygotował m.in. Szpital Psychiatryczny w Choroszczy, który chce leczyć pacjentów wspólnie z Grodzieńskim Obwodowym Centrum Klinicznym.

Także Białostockie Centrum Onkologii wspólnie ze szpitalem klinicznym z Grodna realizują projekt dotyczący leczenia chorób nowotworowych metodą radioterapii. Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku i kliniczny w Grodnie zamierzają z kolei wyposażyć  z dotacji oddział intensywnej terapii oraz udarowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH