Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu stworzył pierwszy na świecie system zdalnego dopasowania procesora mowy implantu ślimakowego, który zapewnia możliwość kontroli i pomocy w zapewnieniu sprawnego funkcjonowania urządzenia wszczepionego osobie niesłyszącej

Zdaniem naukowców z IFiPS, osiągnięcie najlepszego efektu słuchowego po zabiegu wszczepienia implantu słuchowego zależy w dużej mierze od długofalowej, dobrze zorganizowanej i skoordynowanej opieki medycznej i rehabilitacji. Jest to niezbędne, żeby dopasować parametry stymulacji elektrycznej nerwu słuchowego do potrzeb pacjenta. Konieczna jest również rehabilitacja logopedyczna oraz konsultacje pedagogiczne i psychologiczne.

Pacjenci, którym wszczepiono implant to głównie dzieci, nierzadko mieszkające daleko od Instytutu. Po długiej podróży trudno jest pracować z pacjentem, badania stają się mniej wiarygodne. Dlatego IFiPS zdecydował sie na zdalne prowadzenie badań, konsultacji i dopasowywania systemu implantu ślimakowego. Umożliwia to konsultacje w ośrodku bliższym miejsca zamieszkania pacjenta. Specjaliści z Instytutu, korzystając z połączenia internetowego mogą zdalnie przeprogramować procesor mowy pacjenta na podstawie wyników pomiarów. Jak to się dzieje?

Procesor mowy pacjenta zostaje podłączony do sprzętowego interfejsu diagnostycznego na komputerze "A" poradni logopedycznej w miejscu zamieszkania pacjenta. Specjalista wykonujący badanie i programujący procesor mowy, pracuje przy komputerze "B", np. w Międzynarodowym Centrum Słuchu i Mowy. Rozpoczynając badanie specjalista przejmuje kontrolę nad komputerem "A", wykorzystując do tego połączenie internetowe. Umożliwa mu to uruchomienie aplikacji służącej do programowania procesorów mowy, oraz wykonanie innych czynności.

- System zdalnego dopasowania procesora mowy implantu ślimakowego zdobył już liczne nagrody m.in.: złoty medal na 57. Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych technik INNOVA 2008 w Brukseli – mówił podczas konferencji prasowej prof. Henryk Skarżynski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH