Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu stworzył pierwszy na świecie system zdalnego dopasowania procesora mowy implantu ślimakowego, który zapewnia możliwość kontroli i pomocy w zapewnieniu sprawnego funkcjonowania urządzenia wszczepionego osobie niesłyszącej
Zdaniem naukowców z IFiPS, osiągnięcie najlepszego efektu słuchowego po zabiegu wszczepienia implantu słuchowego zależy w dużej mierze od długofalowej, dobrze zorganizowanej i skoordynowanej opieki medycznej i rehabilitacji. Jest to niezbędne, żeby dopasować parametry stymulacji elektrycznej nerwu słuchowego do potrzeb pacjenta. Konieczna jest również rehabilitacja logopedyczna oraz konsultacje pedagogiczne i psychologiczne.
Pacjenci, którym wszczepiono implant to głównie dzieci, nierzadko mieszkające daleko od Instytutu. Po długiej podróży trudno jest pracować z pacjentem, badania stają się mniej wiarygodne. Dlatego IFiPS zdecydował sie na zdalne prowadzenie badań, konsultacji i dopasowywania systemu implantu ślimakowego. Umożliwia to konsultacje w ośrodku bliższym miejsca zamieszkania pacjenta. Specjaliści z Instytutu, korzystając z połączenia internetowego mogą zdalnie przeprogramować procesor mowy pacjenta na podstawie wyników pomiarów. Jak to się dzieje?
Procesor mowy pacjenta zostaje podłączony do sprzętowego interfejsu diagnostycznego na komputerze "A" poradni logopedycznej w miejscu zamieszkania pacjenta. Specjalista wykonujący badanie i programujący procesor mowy, pracuje przy komputerze "B", np. w Międzynarodowym Centrum Słuchu i Mowy. Rozpoczynając badanie specjalista przejmuje kontrolę nad komputerem "A", wykorzystując do tego połączenie internetowe. Umożliwa mu to uruchomienie aplikacji służącej do programowania procesorów mowy, oraz wykonanie innych czynności.
- System zdalnego dopasowania procesora mowy implantu ślimakowego zdobył już liczne nagrody m.in.: złoty medal na 57. Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych technik INNOVA 2008 w Brukseli – mówił podczas konferencji prasowej prof. Henryk Skarżynski.

- SB, 19:03 Sławno: mieszkańcy protestują przeciwko połączeniu dwóch szpitali
- SB, 17:25 Ekspert: ustawa o cyberbezpieczeństwie dotyczy m.in. ochrony zdrowia
- SB, 16:54 Rusza trzecia edycja Konkursu "Zdrowy Samorząd": zgłoś swój udział!
- SB, 14:45 Rzeszów: samorząd województwa przekazał szpitalowi 25 mln zł
- SB, 13:23 AOTMiT: 9 grudnia kolejne posiedzenie Rady Przejrzystości. Program obejmuje...
- SB, 12:52 Lubelskie: na leczenie szpitale otrzymają dodatkowo 70 mln zł
- SB, 11:19 Eksperci: za sześć lat z otyłością będzie się zmagać 30 proc. Polaków
- 1 Minister zdrowia: podatek od cukru chcemy wprowadzić jak najszybciej
- 2 Rusza trzecia edycja Konkursu "Zdrowy Samorząd": zgłoś swój udział!
- 3 Siedlce: 33 lekarzy z Ukrainy i Białorusi ma załatać braki kadrowe
- 4 Czy Narodowa Strategia Onkologiczna okaże się skutecznym narzędziem w walce z rakiem?
- 5 Eksperci: regularne wykonywanie morfologii może uratować życie
- 6 Dziecko z garnkiem na głowie. Strażacy z olejem spożywczym skuteczniejsi od lekarzy
- 7 Pieniądze z akcyzy można by przeznaczyć na walkę z nikotynizmem, jednak szansę zaprzepaszczono
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych