PMR Publications o polskim rynku sprzętu medycznego

Firma badawcza PMR Publications opublikowała raport na temat perspektyw rozwoju polskiego rynku sprzętu medycznego w najbliższych latach. Według jego autorów, kumulacja inwestycji nastąpić ma w latach 2015-2016. Duży potencjał ma segment aparatury RTG.

W 2010 r. wartość rynku sprzętu medycznego w Polsce wzrosła o 5 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Wzrost ten, jeden z najniższych w ostatnich latach, napędzany był przede wszystkim przez import, którego dynamika wyniosła 6 proc., do wartości 3,9 mld zł - informuje publikacja pt. "Rynek sprzętu medycznego w Polsce 2012. Prognozy rozwoju na lata 2012-2014".

W 2011 r. rynek powrócił na ścieżkę bardziej dynamicznego wzrostu - w pierwszej połowie roku import wzrósł o ponad 30 proc., co pozwala szacować, że dynamika całego rynku sprzętu medycznego w Polsce wyniesie ponad 20 proc., a jego wartość przekroczy 5 mld zł. Od 2013 r. dynamika wzrostu wartości rynku wyniesie natomiast ponad 25 proc.

Według PMR Publications, lekkie osłabienie dynamiki wzrostu w roku 2012 w stosunku do 2011 będzie wynikiem kończących się środków unijnych. Dynamika będzie rosła z roku na rok aż do 2016 r., kiedy to został wyznaczony termin ostateczny na dostosowanie zakładów opieki zdrowotnej do standardów europejskich (na sprzęt medyczny ma zostać wydanych 7 mld zł). Kumulacja inwestycji nastąpi w latach 2015-2016.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że polscy producenci skupiają się na stosunkowo prostym sprzęcie, a bardziej zaawansowane urządzenia są importowane. Specjalnością eksportową są meble medyczne, soczewki, oprawki do okularów i pozostałe przyrządy okulistyczne. Dużą część eksportu stanowią również cewniki, kaniule i podobne urządzenia medyczne. Polska eksportuje w bardzo małym zakresie (lub prawie wcale) aparaturę wykorzystującą promieniowanie alfa, beta lub gamma, aparaturę na promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone, wyposażenie do dializy, tomografy, aparaturę do scyntygrafii oraz stymulatory serca.

W Polsce zainstalowanych jest około 11 tys. aparatów analogowych RTG, które będą sukcesywnie poddawane cyfryzacji lub wymieniane na aparaty cyfrowe. W ciągu ostatnich kilku lat żaden polski producent nie produkował aparatów wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie (oprócz generatorów promieni rentgenowskich i wysokiego napięcia). Jednocześnie w 2010 r. import urządzeń wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie, był wart blisko 312 mln zł. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH