Orkiestra porywa "słuchaczy", ale przede wszystkim wspiera szpitale W Mielcu, dzięki kolumnie transportu Szpitala Powiatowego, wolontariusze dotarli nawet do najmniejszych miejscowości powiatu. Fot.: Aneta Dyka-Urbańska.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała podczas XVIII Finału ponad 36,1 mln zł, za które kupi szpitalom sprzęt potrzebny do leczenia dzieci chorych na nowotwory. Placówki starają się nowoczesne wyposażenie pozyskiwać za pieniądze od różnych sponsorów - fundacji, stowarzyszeń czy nawet osób prywatnych. Jednak WOŚP jest wyjątkowa.

Jak mówią dyrektorzy szpitali, Orkiestra pozwala, poprzez zakup aparatury, osiągnąć ich placówkom wysoki europejski poziom. Poza tym finały WOŚP pod batutą Jerzego Owsiaka odbywają się cyklicznie, czyli na wsparcie można liczyć każdego roku.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu w całej swojej historii dostał od WOŚP sprzęt o łącznej wartości ok. 8 mln zł. Tylko w 2009 r. – za kwotę 448 tys. zł.

WOŚP wypełnia lukę

– Pomoc Orkiestry jest bardzo duża. Niewątpliwie plusem jest to, że możemy co roku liczyć na sprzęt. WOŚP trafia też w pewną lukę, ponieważ dostajemy od niej sprzęt bardzo zaawansowany technologicznie, bardzo potrzebny, ale np. skierowany do niewielkiej grupy chorych. Jest to często aparatura, która pozwala lekarzom na mniej inwazyjne działania podczas diagnostyki i leczenia dziecka – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Magdalena Oberc, rzecznik prasowy prokocimskiego szpitala.

Magdalena Oberc podkreśla, że to właśnie dzięki różnym sponsorom i darczyńcom szpital może świadczyć usługi na najwyższym poziomie, choć przyznaje, że resort zdrowia również wydaje niebagatelne sumy na wsparcie sprzętowe szpitala.

Jak podaje rzecznik, ze środków resortu w 2009 r. sfinansowano m.in. zakup laparoskopu (240 tys.zł), aparatu do utleniania krwi ECMO (130 tys. zł), echokardiografu (750 tys. zł), aparatu do krążenia pozaustrojowego (280 tys. zł), separatora komórkowego i urządzenia do rozmrażania osocza (240 tys. zł).

Siła zewnętrznej pomocy (nie tylko świątecznej)

W ostatnich latach w Prokocimiu, dzięki zasileniu funduszami spoza samego szpitala, możliwa była realizacja m.in. takich przedsięwzięć, jak: modernizacja Oddziału Leczenia Pozajelitowego (1,2 mln zł ze środków Fundacji TVN) oraz Pracowni Scyntygrafii (koszt gammakamery 1,5 mln zł pokryło Ministerstwo Zdrowia, a 700 tys. zł na adaptację przekazała Fundacja TVN), Pracownia Tomografii Komputerowej (tomograf za 3,1 mln zł ze środków MZ), Laboratorium Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej (750 tys. zł od Fundacji „Wyspy Szczęśliwe”), rozbudowa Pracowni Radioterapii (ponad 17 mln zł przekazało MZ; dofinansowanie zakupu tomografu – 1,3 mln zł z dotacji Zarządu Województwa).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH