Opracowana przez Polaków inteligentna waga pomoże chorym na serce

Wygląda jak typowa waga łazienkowa, ale w przeciwieństwie do niej nie tylko waży, lecz też m.in. mierzy wysycenie krwi tlenem i zawartość wody w organizmie. Taką inteligentną wagę, przydatną m.in. chorym na serce, opracowali uczeni z Politechniki Gdańskiej.

"I-wagę", czyli inteligentną wagę, opracowali uczeni z Katedry Inżynierii Biomedycznej Politechniki Gdańskiej. Urządzenie ma pomóc np. lekarzom nadzorować pacjentów z problemami krążeniowymi przebywających w domu. - Amerykańskie stowarzyszenia, które zajmują się takimi osobami, zalecają im codzienny pomiar masy ciała - wyjaśnił kierownik projektu prof. Jerzy Wtorek.

Dzieje się tak dlatego, że dosyć duża zmiana tej masy w ciągu dnia - np. koło 1 kg - może świadczyć o niewydolności mięśnia sercowego. Masa ciała wtedy rośnie, bo w ciele człowieka gromadzi się płyn.Takie osoby powinny również regularnie mierzyć tętno i ciśnienie, by szybko zwrócić się do lekarza, gdy będzie się działo coś niepokojącego.

- Pomyśleliśmy, że gdy taki pacjent kardiologiczny staje na wadze, to jej funkcje warto rozszerzyć tak, by zrobiła od razu wszystkie zalecane pomiary - wyjaśnił prof. Wtorek. Waga więc nie tylko wskazuje masę ciała, ale może pokazać też, jak jest ono zbudowane. - Pomoże określić, jaki jest skład ciała, czyli jak duża jest masa tłuszczowa w organizmie, ile jest w nim uwodnionej tkanki mięśniowej - opisał prof Wtorek.

W przypadku pacjentów kardiologicznych ta funkcja jest szczególnie istotna, bo mogą zaobserwować, że nagły wzrost masy ciała wynika ze zwiększenia się ilości wody. Takie wagi są już jednak dostępne na rynku. To, co gdański wynalazek rzeczywiście odróżnia od innych, to możliwość pomiaru, oprócz wyżej wymienionych wielkości, EKG i wysycenia krwi tlenem (Sa02).

- Stwierdziliśmy, że wskazane byłoby więc zmierzyć EKG, czyli elektryczną pracę serca i to w taki sposób, by pomiar nie nastręczał użytkownikowi wagi trudności - opisał kierownik projektu. - Z kolei Sa02 jest wskaźnikiem efektywności układu oddechowo-krążeniowego. Do wagi chcemy dodać również możliwość pomiaru ciśnienia - zapowiedział uczony.

Cały pomiar trwa około trzydziestu sekund, a wartości poszczególnych parametrów są prezentowane na klasycznym wyświetlaczu. Wyniki pomiarów oraz przebiegi 6 odprowadzeń EKG są bezprzewodowo wysyłane do komputera (stacji monitorującej) i tam gromadzone. Taka baza wyników danego pacjenta będzie dostępna przez sięć dla lekarza lub opiekuna, który będzie mógł wyniki analizować.

- Ponadto stacja jest tak pomyślana, że sama automatycznie analizuje wyniki. Jeżeli zauważy coś niepokojącego, to poinformuje o tym odpowiednie osoby. Lekarz dostanie więc informację, że u danego pacjenta wykryto anomalię - wyjaśnił prof. Wtorek.

- Cały system jest interakcyjny i umożliwia konwersację, a także wydanie polecenia wykonania czynności, na podstawie których będzie możliwa dokładniejsza ocena. Pacjent może być poproszony o wykonanie zadania, podczas którego sprawdzimy, jak zareaguje jego serce. Na tej podstawie system poprosi o kontakt z lekarzem, o ile zajdzie taka potrzeba - wyjaśnił uczony.

Waga jest już opatentowana, teraz naukowcy szukają producenta, który wprowadziłby ją na rynek. Uczeni za swoje osiągnięcie otrzymali m.in. Złoty Medal na największych w Polsce targach z branży medycznej - MTP Salmed 2012.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH