Opolskie: nowe laboratorium w zespole szpitali w Kup

Samodzielny Publiczny Zespół Szpitali Pulmonologiczno-Reumatologicznych w Kup (woj. opolskie) doczekał się nowoczesnego laboratorium medycznego.

– Dotychczasowe laboratorium było wyposażane jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Zmiana jakościowa jest więc ogromna – podkreśla Mirosław Wójciak, dyrektor szpitala.

Prace remontowe trwały trzy miesiące. Laboratorium w tym czasie ani na chwilę nie zaprzestało działalności. Modernizację przeprowadziła firma „Laboratoria Medyczne dr Teresa Fryda z siedzibą w Katowicach”, która jest właścicielem sieci takich placówek w kraju.

– Laboratorium wykonuje dziennie kilka tysięcy analiz. Dla szpitala w Kup kupiony został m. in. aparat hematologiczny i biochemiczny oraz kilkanaście najnowszej klasy komputerów. Zmieniła się organizacja pracy, system informatyczny, sposób sporządzania zapisów, dokumentacji, obsługi pacjentów – informuje dr Teresa Fryda.

Skomputeryzowanie wyników badań oznacza, że lekarz znajdujący się w dowolnym miejscu szpitala ma wgląd do wyników badań pacjenta. Łatwiej je też odszuka wpisując kod, PESEL lub nazwisko badanego. Wyniki są archiwizowane i zabezpieczone przed utratą na dwóch serwerach. Laboratorium w Kup obsługuje dziesięcioosobowy personel, który przeszedł wcześniej gruntowne szkolenie.

W szpitalu Pulmonologiczno-Reumatologicznym w Kup działają oddziały: Gruźlicy i Chorób Płuc, Geriatrii, Pulmonologii Dzięcięcej, Pulmonologii Ogólnej z pododdziałem Chemioterapii Nowotworów Płuc, oddział Chorób Wewnętrznych oraz Reumatologii i Rehabilitacji. Oddział Rehabilitacji Neurologicznej rozpocznie działalność od 1 stycznia 2011 roku. W skład zespołu szpitali z siedzibą w Kup wchodzi także rehabilitacyjno-reumatologiczny szpital w Pokoju.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH