Olsztyn: w szpitalu uniwersyteckim otwarto zakład symulacji medycznej Na zdj. fantomy medyczne w Śląskim Uniwersytecie Medycznym

Zakład symulacji medycznej z ponad stu fantomami, naśladującymi zachowania pacjentów, otwarto w poniedziałek (3 listopada) w szpitalu uniwersyteckim w Olsztynie. Symulatory umożliwią przyszłym lekarzom praktyczną naukę diagnostyki, technik ratowania życia i innych zabiegów.

W Zakładzie Dydaktyki i Symulacji Medycznej na powierzchni 300 mkw. zgromadzono ponad sto nowoczesnych fantomów i symulatorów. Urządzenia będą służyć studentom pierwszych lat wydziału nauk medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego do ćwiczenia różnych scenariuszy treningowych i sytuacji klinicznych.

Według dziekana tego wydziału prof. Wojciecha Maksymowicza pozwoli to lepiej przygotować przyszłych lekarzy do pierwszego kontaktu z pacjentem. - Zanim dotkną prawdziwego pacjenta mają szansę zdobycia praktycznej wiedzy poprzez ćwiczenie w warunkach symulowanych - wyjaśnił.

Studenci będą uczyć się zbierania wywiadu, wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych i przeprowadzenia badań - od podstawowych po specjalistyczne. W zakładzie są sale do symulacji położniczo-ginekologicznych, onkologicznych, pediatrycznych, laryngologicznych, okulistycznych, chirurgicznych, ortopedycznych i szpitalny oddział ratunkowy. Są one wyposażone w sprzęt umożliwiający nagrywanie i późniejszą ocenę sesji symulacyjnych.

Fantomy przypominają wyglądem i zachowaniem ludzi - mogą mówić, łzawić, ślinić się czy krwawić. Najbardziej zaawansowane typu ALS (Advanced Life Support) umożliwiają prowadzenie zabiegów podtrzymywanie czynności życiowych. Studenci, zależnie od wyznaczonego im scenariusza, będą musieli przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, defibrylację, monitorować czynności serca i podawać odpowiednie leki.

Inne symulatory służą do nauki wkłuwania się do naczyń krwionośnych, cewnikowania, zakładania sond, oczyszczania dróg oddechowych, wykonywania tracheotomii czy intubacji niemowląt.

Wyposażenie zakładu kosztowało blisko 1 mln zł i zostało dofinansowane z projektu Europejskiego Funduszu Społecznego: Wzmocnienie potencjału dydaktycznego UWM w Olsztynie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH