Olsztyn: powstanie laboratorium komórek macierzystych Dzisiaj w laboratorium naukowym same proste urządzenia już nie wystarczą.

W Szpitalu Uniwersyteckim Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego powstanie laboratorium komórek macierzystych.

Za 8 mln złotych szpital zakupił nowoczesny rezonans magnetyczny. Środki pochodziły z funduszy unijnych. Nowoczesne urządzenie ma trafić do szpitala uniwersyteckiego już na początku lata. Najpierw konieczne będzie jednak przygotowanie pracowni, która ma się znajdować w miejscu obecnego Szpitala Pomocy Maltańskiej.

– Mamy zawarty kontrakt z NFZ. Stąd też z jednej strony możemy świadczyć usługi pacjentom, z drugiej prowadzić zajęcia dydaktyczne. W naszym szpitalu powstaje laboratorium komórek macierzystych, a to wyjmaga doposażenia i unowocześniania sprzętu – wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Tadeusz Myśliwiec, dyrektor szpitala.

Dyrektor Myśliwiec dodaje, że potrzeby szpitala są bardzo duże. Jednak dostępność środków unijnych dla ściany wschodniej, pozwala na realny rozwój szpitala.

Jak przekazuje dyrektor, korzystając z dostępnych środków szpital planuje budowę skrzydła budynku o powierzchni 6500 metrów kwadratowych. Projekt jest na etapie uzgodnień. Miałyby się tam znaleźć m.in. oddział intensywnej terapii, sale zabiegowe i operacyjne a także dydaktyczne. W tej chwili projekt ma zapewnione 70 procent środków finansowych. Szpiat będzie się też starał o pieniądze z programu rewitalizacji terenów powojskowych. Skrzydło bowiem miałoby powstać w miejscu dawnego szpitala wojskowego.

– Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, to jeszcze w tym roku powinny ruszyć prace przygotowawcze w tym rozbiórka dawnych magazynów. W 2012 roku zakładamy prace wykończeniowe i doposażenie w sprzęt. Ten, trafiłby na pewo na oddział intensywnej terapii czy blok operacyjny – przedstawia plany szpitala dyrektor Myśliwiec.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH