Olsztyn: będą leczyć naczyniaki i zapalenia błon śluzowych u dzieci nowoczesnymi laserami Na zdjęciu: dr Wojciech Choiński, ordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii Dziecięcej i Urologii Szpitala Dziecięcego w Olsztynie (z prawej) oraz dr Bartosz Kotkowicz. Fot. Materiały prasowe

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie dołączył do grona nielicznych ośrodków pediatrycznych w kraju, w których powszechne zastosowanie mają nowoczesne lasery.

Jak informuje Szpital Dziecięcy w Olsztynie, dzięki ponad 1,5 mln zł dotacji celowej z budżetu państwa placówka zakupiła dla Oddziału Klinicznego Chirurgii i Urologii Dziecięcej - zestaw laparoskopowy oraz trzy rodzaje urządzeń laserowych oraz dla Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej - aparat usg i laser biostymulujący.

Szpital wprowadził od 2018 r. nowoczesne lasery w chirurgii do leczenia naczyniaków płaskich i zmian na skórze (np. guzków i brodawek) oraz w hematologii i onkologii dziecięcej do profilaktyki i leczenia zapalenia błony śluzowej jamy ustnej w przebiegu chemioterapii.

Oddział Kliniczny Chirurgii i Urologii Dziecięcej wzbogacił się natomiast o laser pulsacyjno-barwnikowy, laser neodymowo-yagowy oraz laser CO2.

- Podstawowym zastosowaniem lasera pulsacyjno-barwnikowego jest leczenie malformacji kapilarnych, potocznie nazywanymi ''naczyniakami płaskimi'', które występują u około 2,8 proc. żywo urodzonych noworodków i nierzadko obejmują znaczne obszary ciała - mówi dr Wojciech Choiński, ordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii Dziecięcej i Urologii Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

- Występujące najczęściej na twarzy i szyi, naczyniaki stanowią widoczny defekt estetyczny. Leczenie polega na sesjach fotokoagulacji laserem, mających na celu wybiórcze zamknięcie patologicznie poszerzonych naczyń kapilarnych. Należy je powtarzać w 3-6 miesięcznych odstępach. Wczesne rozpoczęcie leczenia pozwala uniknąć niepożądanych skutków emocjonalnych, jak również jest uważane za bardziej skuteczne, co wynika między innymi z lepszej dostępności zmiany, jak i mniejszej powierzchni wymagającej terapii - dodaje dr Choiński.

Laser pulsacyjno-barwnikowy znajduje również zastosowanie m. in. w skojarzonym leczeniu naczyniaków wczesnodziecięcych, blizn przerostowych i bliznowców. Laser Nd-YAG służy do usuwania zmian patologicznych skóry, tkanki podskórnej, błon śluzowych np. anomalii naczyniowych. Z kolei laser CO2 przeznaczony jest do usuwania specyficznych zmian skóry i błon śluzowych, takich jak np. guzki, brodawki, ziarniniaki.

- Zastosowanie terapii laserem daje lepszy efekt leczniczy, znacznie zmniejsza utratę krwi, ogranicza obrzęk przy zabiegach resekcyjnych (podczas których usuwamy chorą część ciała lub jej fragment), zmniejsza zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe - stwierdza dr Wojciech Choiński.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH