Nowy, 3-teslowy rezonans magnetyczny w ŚCO 3-teslowy rezonans magnetyczny w ŚCO. Fot. mat. prasowe ŚCO

Nowy 3-teslowy rezonans magnetyczny został zakupiony i zainstalowany w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Aparatura tej klasy pozwoli na dokładniejszą diagnostykę wielu schorzeń, zwłaszcza chorób nowotworowych.

Sprzęt o takich parametrach posiadają tylko wysokospecjalistyczne placówki medyczne w Polsce.  - 3 tesle to obecnie najwyższa stosowana w praktyce siła pola magnetycznego wykorzystywanego w medycynie. Przekłada się na dokładniejsze obrazowanie, większą rozdzielczość tkankową i przestrzenną obrazowanych struktur - mówi dr Tomasz Dróżdż, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej ŚCO.

Wysoka rozdzielczość obrazowania ma ogromne znaczenie w badaniu małych struktur, co jest ważne szczególnie w diagnostyce guzów ośrodkowego układu nerwowego, trzustki, piersi, nowotworów głowy i szyi, jelita grubego czy nacieków w obrębie gruczołu krokowego (bez konieczności użycia cewki doodbytniczej). 

Nowy rezonans umożliwi też dokładniejszą diagnostykę w badaniach całego ciała w przypadku podejrzenia chorób wieloogniskowych. Aparat pozwala również na ocenę mikrokrążenia w obrębie ognisk nowotworowych, co pomaga określić charakter zmian, stopień ich złośliwości i rozległości. Precyzja w określeniu granic zmiany umożliwi z kolei wyciągnięcie wniosków co do wyboru rodzaju leczenia - tłumaczy dr Dróżdż.

Dodatkowo nowy rezonans posiada opcję umożliwiającą badanie pacjentów z wszczepionymi protezami, minimalizując ryzyko powstawania niepożądanych obrazów zakłócających obraz anatomiczny. Badanie jest bardziej komfortowe dla pacjenta, bo może trwać krócej, a przestrzeń  dla badanego w aparacie rezonansu jest znacznie większa od tej w dotychczas używanych urządzeniach, co zmniejsza ryzyko doznań klaustrofobicznych.

Jak poinformowała Izabela Opalińska, specjalista komunikacji społecznej, informacji i edukacji
SPZOZ Świętokrzyskie Centrum Onkologii, nowy aparat MR kosztował ok. 6, 7 mln zł, w tym 5, 1 mln zł wyłożyło Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych (zakup aparatury diagnostycznej do wczesnego wykrywania chorób nowotworowych), Świętokrzyski Urząd Marszałkowski dofinansował kwotą 1, 5 mln zł zakup i montaż MR oraz dostosowanie pomieszczeń do użytkowania urządzenia wraz z dokumentacją, wkład własny ŚCO wyniósł 31 690 zł. Obecnie trwają szkolenia pracowników, pacjenci będą mogli korzystać z nowego rezonansu od połowy lutego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH