Nowe respiratory i inkubatory dla neonatologii w Rudzie Śląskiej Rocznie w rudzkim szpitalu przychodzi na świat ok. 75 wcześniaków o wadze poniżej 1000 g i około 100-120 dzieci poniżej 1500 g. Fot. Fotolia (zdj. ilustracyjne)

4 inkubatory hybrydowe, 2 inkubatory otwarte i 2 zamknięte oraz 4 respiratory - to najnowszy sprzęt rudzkiej neonatologii. Na zakup aparatury Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej otrzymał ponad 1,2 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa.

W poniedziałek zaprezentowano nowe nabytki rudzkiego szpitala, które trafiły do niego pod koniec ubiegłego roku. - To sprzęt najwyższej klasy, ale chciałbym podkreślić, że mamy też najwyższej klasy specjalistów, którzy dbają o to, aby ci młodzi ludzie mogli wracać do pełni sił - powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

- To ze strony rządu docenienie specjalizacji, która pomaga tym najmniejszym, oraz podkreślenie tego, że mamy taki szpital w województwie. Ja jestem z kolei rad, że mamy taki szpital w Rudzie Śląskiej - podkreślił także uczestniczący w prezentacji wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer w imieniu władz samorządowych podziękował za wsparcie. - Wiemy, że skala potrzeb w całym kraju jest ogromna, więc tym bardziej cieszy nas to, że część tych środków udało się zagospodarować właśnie tutaj - powiedział Mejer.

- Nasza placówka słynie z tego, że bardzo dobrą opieką otacza te wszystkie najmniejsze dzieci, stąd też tak duży wskaźnik urodzeń w Rudzie Śląskiej. W ubiegłym roku urodziło się tutaj ponad 3 tys. dzieci - dodał wiceprezydent.

Nowoczesne inkubatory hybrydowe pozwalają na ograniczenie niepożądanych bodźców poprzez możliwość prowadzenia terapii w jednym inkubatorze bezpośrednio od momentu narodzin dziecka nawet do dwóch tygodni. Dzięki nim rudzcy neonatolodzy mają możliwość hospitalizowania rocznie o 12 małych pacjentów więcej. Sprzęt maksymalizuje szanse na przeżycie wcześniaków z masą ciała poniżej 1000 gramów.

- Zakup sprzętu pozwolił nam powiększyć oddział. Mamy dodatkowo cztery stanowiska, co jest bardzo potrzebne. Staliśmy się oddziałem w regionie, który przyjmuje bardzo dużo dzieci o masie ciała poniżej 1000 g.; to im przede wszystkim jest ten sprzęt dedykowany - wyjaśnił ordynator oddziału neonatologicznego w Rudzie Śląskiej dr n. med. Krzysztof Guzikowski.

Najnowszej generacji inkubatory zamknięte, są używane w intensywnej terapii noworodków. Nowoczesny sprzęt wyposażony jest w systemy nawilżania, niwelujące kolonizacje drobnoustrojów. Chodzi o utrzymanie niskiej liczby zakażeń na oddziale, a zmniejszenie ryzyka infekcji ma przełożyć się na skrócenie procesu leczenia i pobytu noworodka w szpitalu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH