Nowa metoda może polepszyć jakość badania rezonansem magnetycznym

Pracownik AGH wraz z hiszpańskimi naukowcami tworzy oprogramowanie komputerowe, które umożliwi likwidację zakłóceń i szumu w obrazach zarejestrowanych metodą rezonansu magnetycznego (MRI). Dzięki temu lekarz otrzyma czysty obraz narządów wewnętrznych człowieka.

Nowoczesne oprogramowanie mogłoby zapobiec błędnym diagnozom, takim jak np. wykrycie guza mózgu lub zlokalizowanie go w niewłaściwym miejscu.

Pracownik AGH, we współpracy z hiszpańskimi naukowcami, tworzy oprogramowanie komputerowe, które umożliwi likwidację zakłóceń i szumu w obrazach zarejestrowanych metodą rezonansu magnetycznego (MRI). Dzięki temu lekarz otrzyma czysty obraz narządów wewnętrznych człowieka i uniknie błędnej diagnozy, np. wykrycia guza mózgu.

Prace, którym przewodniczy Tomasz Pięciak z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, są podzielone na dwa etapy. Pierwszy z nich już się zakończył i polegał na opracowaniu metody służącej do szacowania poziomu szumu w obrazach. - Nasza metoda jest w tej chwili najdokładniejsza na świecie. Pozwala ona precyzyjnie określić charakter i poziom szumu w obrazach zarejestrowanych techniką rezonansu magnetycznego - powiedział naukowiec i dodał, że nowoczesna aparatura, rejestrująca obraz w sposób równoległy, umożliwia co prawda znaczne skrócenie badania, jednak efektem ubocznym jest wprowadzenie szumu o niejednorodnym charakterze do obrazów. W konsekwencji może to doprowadzić do błędnej interpretacji wyników badania.

Drugi etap, nad którym naukowcy pracują w tej chwili, i który potrwa prawdopodobnie do jesieni przyszłego roku, polega na opracowaniu metody komputerowej, która pozwoli usunąć zmienny szum, czyli nierównomiernie rozłożony w obrazach zarejestrowanych metodą rezonansu magnetycznego.

Tomasz Pięciak zwrócił też uwagę, że szum, którego źródłem jest sam pacjent oraz aparat, jest nieodłączny w procesie powstawania obrazu. Znaczny nadmiar szumu prowadzi jednak do niepoprawnego odzwierciedlenia tkanek na obrazie, a w efekcie może być przyczyną błędnej diagnozy. Z drugiej strony całkowite usunięcie szumu doprowadzi do powstania obrazu nieostrego, a więc takiego w którym zostaną zniekształcone granice między tkankami, np. między istotą białą, a szarą mózgu.

Prof. Andrzej Urbanik, wiceprezes Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego stwierdził, że na podstawie zapowiedzi trudno ocenić program. Konieczne są testy, a następnie przyznanie certyfikatu, który umożliwi stosowanie programu w praktyce klinicznej. - Obecnie nowoczesna aparatura służąca do diagnostyki obrazowej z założenia posiada oprogramowanie, które poprawia jakość obrazu. Bardzo dobrze, że nie zdajemy się tylko na "obcych", ale sami (Polacy) także próbujemy stworzyć własne oprogramowanie. Nie wykluczam, że to oprogramowanie może być lepsze w stosunku do już istniejącego. Trzymam więc kciuki, aby koledze z AGH taka sztuka się udała - powiedział radiolog.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH