Najlepsi studenci-wynalazcy z wyróżnieniami

Wielofunkcyjne urządzenie dla osób z dysfunkcją dłoni czy wynalazek mający zastosowanie w tomografach komputerowych - to innowacyjne pomysły nagrodzone w ogólnopolskim konkursie "Student-wynalazca".

Konkurs zorganizowała Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Patentowy RP. Wyniki ogłosił w czwartek (24 lutego) w Kielcach rektor uczelni, prof. Stanisław Adamczak.

Celem przedsięwzięcia było inspirowanie młodych ludzi do aktywnego udziału w pracach badawczych i do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań.

Wśród nagrodzonych projektów znalazły się: narzędzie pomagające w pisaniu osobom, które nie mają kilku palców lub mają ograniczoną motorykę dłoni. Narzędziem można pisać posiadając tylko jeden palec. Urządzenie można wykorzystać także jako: śrubokręt, sztućce, myszkę komputerową, szczoteczkę do zębów, uchwyt do pędzla. Autorem urządzenia jest Piotr Górski z Politechniki Koszalińskiej.

Laureatem konkursu został także Piotr Kędzia z Politechniki Poznańskiej, który jest współtwórcą "Sposobu wytwarzania pól magnetycznych o dużej jednorodności w obrębie badanego obiektu i kompensacji zewnętrznego pola rozproszonego i układu do jego realizacji".

Wynalazek znajdzie zastosowanie w nowych tomografach EPR (elektronowych rezonansach paramagnetycznych), które pozwolą precyzyjnie lokalizować zmiany nowotworowe, a także w konstrukcji obecnie dostępnych tomografów oraz rezonansów.

Oceniając wynalazki jury brało pod uwagę przede wszystkim użyteczność rozwiązania dla społeczeństwa, możliwą powszechność jego wykorzystania oraz wpływ na oszczędność energii i ekosystem.

Laureaci głównych nagród wezmą udział w 39. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków, która odbędzie się w kwietniu w Genewie. Sfinansowane zostaną zarówno koszty stoiska wystawienniczego, jak również podróży i pobytu w Genewie.

Do konkursu zgłoszono 61 wynalazków. Wśród autorów znaleźli się studenci 20 uczelni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH