Na Dolnym Śląsku przez wiele lat notowano najwięcej w Polsce martwych porodów oraz przypadków śmierci dzieci w ciągu pierwszych sześciu dni życia. Fatalną opiekę nad najmłodszymi potwierdził raport przygotowany kilka miesięcy temu przez Urząd Marszałkowski.

Z raportu wynika, że niemal we wszystkich placówkach brakuje neonatologów oraz nowoczesnego sprzętu medycznego. Część oddziałów nie ma nawet aparatury do monitorowania podstawowych funkcji życiowych maluchów.

Roman Szełemej, pełnomocnik zarządu województwa dolnośląskiego ds. ochrony zdrowia wraz z konsultantami wojewódzkimi: ds. położnictwa prof. Mariuszem Zimmerem i neonatologii dr Małgorzatą Czyżewską oraz Marzeną Zielińską, ordynator oddziału intensywnej terapii dziecięcej szpitala klinicznego, przygotowali program i zasady pomocy dla dolnośląskich szpitali opiekujących się noworodkami.

Program składa się z dwóch części: położniczej i neonatologicznej. Ponad 10 mln zł wyasygnowanych z budżetu samorządu wojewódzkiego trafi w ciągu dwóch lat nie tylko do tych szpitali, które podlegają marszałkowi. Z programu doposażenia oddziałów neonatologii, patologii noworodka i położniczych skorzysta 11 szpitali z Wrocławia, Wałbrzycha, Jeleniej Góry, Legnicy, Lubina, Polanicy-Zdroju i Świdnicy. Warunkiem jednak udziału w programie jest 15 proc. wkład własny szpitala oraz zobowiązanie do raportowania sposobu wykorzystania aparatury. Co trzy miesiące powinny one przesyłać do urzędu marszałkowskiego ankietę zawierającą podstawowe informacje o pracy oddziału: liczbie przebadanych dzieci lub kobiet w ciąży, rozpoznaniu, czasie pobytu w szpitalu i lekarzu, który ciążę prowadził. Ankieta ma być krótka i łatwa do wypełnienia.

Urząd zapewni program informatyczny, ale rozważa też zakup dla szpitali komputerów potrzebnych do gromadzenia danych.

Przetarg na wybrany sprzęt medyczny przeprowadzi podległy marszałkowi wrocławski Szpital im. Falkiewicza, a zakupiona aparatura powinna trafić do szpitali w ciągu kilku miesięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH