NIK sprawdziła: aparatura diagnostyczna nie jest bezpieczna

Pacjenci diagnozowani przy pomocy specjalistycznych urządzeń medycznych nie mają gwarancji bezpieczeństwa podczas wykonywania zabiegu.

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że większość publicznych zakładów opieki zdrowotnej oszczędza na przeglądach i konserwacji specjalistycznego sprzętu oraz zaniedbuje stosowanie obowiązkowych procedur ochronnych.

NIK przeprowadziła kontrolę w 53 SPZOZ-ach. 88 proc. spośród nich nie gwarantowało warunków bezpiecznego użytkowania urządzeń rentgenowskich. Aparatura była w znacznym stopniu wyeksploatowana (najstarsze z urządzeń badanych przez kontrolerów Izby miały ponad 40 lat). Szpitale zaniedbywały też konserwację maszyn. Prawie dwie trzecie jednostek nie przestrzegało obowiązku okresowych testów aparatury, mających na celu sprawdzenie jej fizycznych parametrów.

Kontrolerzy NIK odkryli również skandaliczne przypadki użytkowania urządzeń, o których było wiadomo, że nie spełniają norm radiologicznych i narażają pacjentów oraz personel na nadmierną dawkę promieniowania rentgenowskiego (stwierdzono 5 takich przypadków, m.in. w Szpitalu Praskim w Warszawie, Szpitalu Uniwersyteckim w Bydgoszczy oraz w ZOZ Poznań-Jeżyce). W wielu innych pracowniach maszynom brakowało rzetelnej dokumentacji eksploatacyjnej, co mogło utrudniać obsłudze ustalenie ich stanu technicznego.

W jednej piątej zakładów aparaty rentgenowskie działały bez wymaganej dokumentacji, a w co czwartym zakładzie zdarzały się przypadki, że ktoś z obsługi nie miał odpowiedniego przygotowania. Jedna trzecia zakładów opieki zdrowotnej nie opracowała programu ochrony jądrowej ani systemu zarządzania jakością w zakresie usług radiologicznych, choć były do tego zobowiązane już od 2006 roku. Zarówno te nieprawidłowości, jak i wcześniej opisane uchybienia, dyrektorzy placówek tłumaczyli zwykle niewystarczającymi nakładami finansowymi.

W niemal co trzecim zakładzie drogie, nowoczesne urządzenia nabyte ze środków publicznych, przez dłuższy czas (w niektórych przypadkach sięgający nawet kilku lat) nie były używane (np. w Poznańskim Ośrodku Usług Medycznych sprzęt wart 192 tys. zł nie doczekał się użycia przez 6 lat, a w 116. Szpitalu Wojskowym w Opolu zestaw do pośredniej radiografii cyfrowej CR z aparatem RTG za kwotę 599 tys. zł po upływie roku od daty zakupu pozostawał wciąż w opakowaniu).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH