Ministerstwo Zdrowia o parametrach angiografów w zabiegach śródnaczyniowych

W związku z wątpliwościami świadczeniodawców, dotyczącymi parametrów aparatów angiograficznych w zabiegach na naczyniach obwodowych, na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia rzecznik prasowy resortu publikuje wykładnię przepisów.

W treści dodatkowych warunków realizacji świadczeń, określonych w załączniku nr 4 do rozporządzenia (Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego) nie określono parametrów aparatu angiograficznego dla zabiegów śródnaczyniowych na naczyniach obwodowych - informuje Jakub Gołąb.

Rzecznik zwraca uwagę, że w rozporządzeniu zmieniającym (z dnia 15 września 2011 r.) określono warunek: "cyfrowy aparat angiograficzny typu DSA ze wzmacniaczem o średnicy co najmniej 35 cm w jednej osi" dla zabiegów na naczyniach obwodowych.

W dniu 23 września 2011 r. ministerstwo otrzymało pismo prof. Jerzego Waleckiego, konsultanta krajowego w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej, dotyczące m.in. parametrów aparatów angiograficznych w zabiegach na naczyniach obwodowych. Na podstawie uwag i sugestii prof. Jerzego Waleckiego opartych na zaleceniach WHO, r. zmieniono zapisy w/w rozporządzenia (w dniu 3 listopada 2011r.), wprowadzając parametry określone w piśmie konsultanta krajowego ("rejestrator obrazu o boku lub średnicy 40 cm dla naczyń obwodowych").

Określony w rozporządzeniu parametr uzasadniony jest względami jakości i ochrony przed nadmierną dawką promieniowania jonizującego. Obowiązuje zasada dopasowania rejestratora obrazu do wielkości badanej okolicy anatomicznej (dotyczy to szczególnie badań i zabiegów na naczyniach obwodowych, gdzie odpowiednio duży panel pozwala na uniknięcie wielokrotnych ekspozycji i podawania dodatkowej ilości kontrastu).

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH