Ministerstwo Zdrowia: mówienie o złym wyposażeniu szpitali to nadużycie

Resort zdrowia odnosząc się do raportu NIK, nie zgadza się z tezą, że polskie szpitale są źle wyposażone.

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski, komentując raportu NIK, powiedział, że szpitale w Polsce przedstawiają bardzo różne standardy. – Mówienie o tym, że nasze szpitale są źle wyposażone i że zagraża to bezpieczeństwu zdrowotnemu pacjentów, jest wielkim nadużyciem. Znakomita większość szpitali jest zaopatrzona w nowoczesny sprzęt, ma dobre kadry – powiedział Twardowski.

Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz podkreślił, że obowiązek nadzoru, wymiany i konserwacji sprzętu medycznego należy do organów założycielskich szpitali.

– Sprawdzamy jakość sprzętu, ale nie dyskwalifikujemy szpitala, który ma np. 10-letni mammograf. Dla nas jest ważne, czy posiada on certyfikat bezpieczeństwa – powiedział prezes NFZ. Poinformował także, że Fundusz nie podpisuje umów ze szpitalami, w których podczas kontroli wykazano wadliwy sprzęt, nieposiadający atestów i certyfikatów bezpieczeństwa.

Jak już podawaliśmy, Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że większość publicznych zakładów opieki zdrowotnej oszczędza na przeglądach i konserwacji specjalistycznego sprzętu oraz zaniedbuje stosowanie obowiązkowych procedur ochronnych.

NIK przeprowadziła kontrolę w 53 SPZOZ-ach. 88 proc. spośród nich nie gwarantowało warunków bezpiecznego użytkowania urządzeń rentgenowskich. Aparatura była w znacznym stopniu wyeksploatowana (najstarsze z urządzeń badanych przez kontrolerów Izby miały ponad 40 lat).

Prawie dwie trzecie kontrolowanych jednostek nie przestrzegało obowiązku okresowych testów aparatury.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH