Ministerstwo Zdrowia: mówienie o złym wyposażeniu szpitali to nadużycie

Resort zdrowia odnosząc się do raportu NIK, nie zgadza się z tezą, że polskie szpitale są źle wyposażone.

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski, komentując raportu NIK, powiedział, że szpitale w Polsce przedstawiają bardzo różne standardy. – Mówienie o tym, że nasze szpitale są źle wyposażone i że zagraża to bezpieczeństwu zdrowotnemu pacjentów, jest wielkim nadużyciem. Znakomita większość szpitali jest zaopatrzona w nowoczesny sprzęt, ma dobre kadry – powiedział Twardowski.

Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz podkreślił, że obowiązek nadzoru, wymiany i konserwacji sprzętu medycznego należy do organów założycielskich szpitali.

– Sprawdzamy jakość sprzętu, ale nie dyskwalifikujemy szpitala, który ma np. 10-letni mammograf. Dla nas jest ważne, czy posiada on certyfikat bezpieczeństwa – powiedział prezes NFZ. Poinformował także, że Fundusz nie podpisuje umów ze szpitalami, w których podczas kontroli wykazano wadliwy sprzęt, nieposiadający atestów i certyfikatów bezpieczeństwa.

Jak już podawaliśmy, Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że większość publicznych zakładów opieki zdrowotnej oszczędza na przeglądach i konserwacji specjalistycznego sprzętu oraz zaniedbuje stosowanie obowiązkowych procedur ochronnych.

NIK przeprowadziła kontrolę w 53 SPZOZ-ach. 88 proc. spośród nich nie gwarantowało warunków bezpiecznego użytkowania urządzeń rentgenowskich. Aparatura była w znacznym stopniu wyeksploatowana (najstarsze z urządzeń badanych przez kontrolerów Izby miały ponad 40 lat).

Prawie dwie trzecie kontrolowanych jednostek nie przestrzegało obowiązku okresowych testów aparatury.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH