MZ: uruchomiono system sprawdzający m.in. dostępność sprzętu medycznego

W piątek (17 czerwca) resort zdrowia poinformował o uruchomieniu Systemu Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia. Ma on pomagać w podejmowaniu decyzji dotyczących zasadności kolejnych zakupów i optymalnego rozmieszczenia specjalistycznego sprzętu medycznego na terytorium kraju.

Odbiorcami sytemu są m.in. placówki medyczne, resort zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzięki SEZOZ świadczeniodawcy będą mogli zgłaszać do centralnego rejestru określone rodzaje posiadanych wyrobów medycznych (będą mogli to zrobić za pomocą formularzy dostępnych na stronie internetowej). Pozostali użytkownicy uzyskają bezpośredni dostęp do zintegrowanych, spójnych i wiarygodnych danych o określonych zasobach systemu ochrony zdrowia.

Dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) Marcin Węgrzyniak w kwietniowym wywiadzie dla PAP mówił, że poprzez SEZOZ podmioty lecznicze będą przekazywać informacje m.in. o posiadanym sprzęcie medycznym (np. o stanie technicznym tomografu). "Docelowo będzie służyć m.in. odpowiedniemu alokowaniu środków inwestycyjnych: będzie widać, gdzie jaki sprzęt jest, w jakim stanie technicznym i jakie obszary trzeba wspierać" - zapowiadał dyrektor CSIOZ.

"Zebrane w SEZOZ dane pozwolą na ich analizę i podjęcie decyzji dotyczących zasadności kolejnych zakupów i optymalnego rozmieszczenia specjalistycznego sprzętu medycznego na terytorium całego kraju. Przyczyni się to do efektywniejszego wykorzystania zasobów oraz zaspokojenia potrzeb zdrowotnych obywateli. Dzięki systemowi każdy będzie mógł zweryfikować i sprawdzić dostępność sprzętu medycznego" - przekonuje ministerstwo.

Dzięki SEZOZ możliwe jest lokalizowanie jednostek, które posiadają określony sprzęt diagnostyczny. Ma on także pomóc w nawiązywaniu współpracy pomiędzy jednostkami systemu ochrony zdrowia w zakresie dostępności i realizacji określonych badań.

"Wdrożenie SEZOZ przyczyni się do usprawnienia procesów biznesowych związanych z dostępem do informacji o stanie zasobów ochrony zdrowia. Pozwoli ocenić potrzeby zakupu sprzętu medycznego niezbędnego do zapewnienia odpowiedniej ochrony zdrowia pacjentów na terenie całego kraju oraz zaplanować środki finansowe na ich realizację. Umożliwi także dostęp do informacji gromadzonych w systemie na potrzeby kontraktowania świadczeń medycznych" - przekonuje resort zdrowia.

SEZOZ jest częścią zrealizowanego przez CSIOZ projektu P4, który zakończył się w grudniu 2015 r. Teraz sukcesywnie wdrażane są jego poszczególne systemy, niektóre z nich - zgodnie z przepisami prawa - będą udostępnione dopiero na początku 2017 r.

Czytaj: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH