MZ: jedynie stare angiografy nie spełniają wymagań rozporządzenia

W związku pojawiającymi się wątpliwościami, dotyczącymi parametrów aparatów angiograficznych w zabiegach śródnaczyniowych Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło powody, dla których w wydanym rozporządzeniu przyjęto nowe parametry dla tych aparatów.

Krzysztof Suszek, dyrektor Biura Prasy i Promocji MZ powołał się na opinię prof. Jerzego Waleckiego, konsultanta krajowego w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej z 23 września 2011 r., opartą o zalecenia WHO.

Suszek stwierdził, że w wyniku tych sugestii i uwag zmieniono w dniu 3 listopada 2011 r. przedmiotowe rozporządzenie, wprowadzając parametry określone dla rejestratora obrazu o boku lub średnicy 40 cm - dla naczyń obwodowych, 35 cm - dla tętnic szyjnych i 30 cm - dla aorty i naczyń mózgowych.

”Określone parametry uzasadnione są względami jakości i bezpieczeństwa radiologicznego świadczeń - u 20-30% pacjentów nie uzyskuje się przy innych parametrach odpowiedniej jakości obrazu. Według posiadanych informacji jedynie aparaty sprzed wielu lat nie spełniają określonych wymagań” - czytamy na stronie internetowej resortu zdrowia.

Przypomnijmy, że TVP Info poinformowała, iż żaden szpital w Polsce - nawet gdyby miał pieniądze - nie byłby w stanie na czas dokonać zakupu odpowiedniego aparatu przed końcem roku. Postępowanie przetargowe trwa wiele tygodni.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH