Łódzkie wydało ponad 58 mln zł na zakup sprzętu medycznego W sumie do placówek w regionie przekazanych zostanie ponad 900 sztuk różnego rodzaju aparatów medycznych Fot. Fotolia

Województwo łódzkie – za pośrednictwem spółki Inwestycje Medyczne Łódzkiego - wydało w ciągu ostatnich 3 lat ponad 58 mln zł na sprzęt dla placówek ochrony zdrowia. Działalność spółki podsumował we wtorek marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.

- Za nami pierwszy etap działalności spółki Inwestycje Medyczne - zakup sprzętu, którego użyczamy szpitalom. Obecnie mamy w banku zabezpieczone 220 mln zł, z czego 70 mln przeznaczonych zostanie na zakup sprzętu medycznego, a 150 mln zł na inwestycje modernizacyjne w szpitalach. Te 70 mln zł uruchomiliśmy już niemal w całości - zakupy w większej części się odbyły, do końca ubiegłego roku szpitale otrzymały aparaturę za ponad 56 mln zł - podkreślił Stępień.

Wśród najważniejszych zakupów wymienionych przez Stępnia znalazły się m.in. 34 ambulanse dla Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, po 2 mammografy, angiografy i tomografy komputerowe, 12 aparatów rentgenowskich, 11 aparatów do znieczulenia, 6 ultrasonografów, a także kilkadziesiąt monitorów do pomiaru rzutów serca, respiratorów i ponad 100 kardiomonitorów.

- Nasz najnowszy zakup to dwa zestawy do neuronawigacji dla szpitala im. Kopernika w Łodzi i szpitala w Zgierzu. Dzięki nim będzie można wykonywać skomplikowane operacje neurochirurgiczne. Jesteśmy też w trakcie realizacji przetargów na 21 aparatów USG oraz zestawu do zabiegów otolaryngologicznych dla szpitala w Skierniewicach - zaznaczył Stępień.

Zdaniem szefa kliniki neurochirurgii w szpitalu im. Kopernika prof. Pawła Kolasy, zestaw do neuronawigacji wykorzystywany będzie przede wszystkim do zabiegów onkologicznych - zwłaszcza głęboko położonych nowotworów mózgu.

- Dzięki rozwojowi neurochirurgii nie walczymy już jedynie o przeżycie pacjenta, ale także o jakość jego życia. Staramy się tak działać, by uszkodzenie tkanki mózgowej było jak najmniejsze. Zastosowanie sprzętu, który łączy w sobie funkcje cyfrowego mikroskopu operacyjnego z nawigacją cyfrową - magnetyczną i na podczerwień, a także czułego aparatu USG z różnymi sondami oraz ramienia C, czyli aparatu rentgenowskiego, który może wykonywać obraz trójwymiarowy - pozwala na wnikanie w mózg bardzo głęboko. Operacje, które do tej pory były na granicy możliwości lub wręcz niemożliwe, będzie można wykonać bezpiecznie - wyjaśnił Kolasa.

Najbliższe plany spółki Inwestycje Medyczne Łódzkiego zakładają zakup specjalistycznego sprzętu m.in. dla szpitali w Pabianicach, Łagiewnikach oraz szpitala im. Pirogowa w Łodzi. W sumie do placówek w regionie przekazanych zostanie ponad 900 sztuk różnego rodzaju aparatów medycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH