Łódź: implanty medyczne na miarę potrzeb

Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych działająca na terenie Technoparku Łódź pomogła już około 70 pacjentom, stosując opracowaną przez siebie metodę. Pracownia tworzy implanty medyczne na miarę indywidualnych potrzeb pacjentów.

Teraz możliwości Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych wzrosły. Od niedawna Pracownia dysponuje bowiem nową aparaturą, tak zwanym urządzeniem haptycznym, które znacznie usprawnia przygotowanie wirtualnych modeli anatomicznych oraz projektowanie implantów.

Działanie aparatury Sensable Phantom Desktop polega na tym, że za pośrednictwem czujników rejestrujących kierunek, prędkość czy siłę ruchu, sprzęt komunikuje się z komputerem i pozwala na dotykanie oraz rzeźbienie za pośrednictwem wirtualnej gliny w modelach 3D.

- Użytkownik odczuwa rzeczywisty opór o odpowiedniej sile w miejscach, gdzie kursor napotyka wirtualny obiekt. W efekcie pozwala to na przygotowywanie implantów medycznych z jeszcze większą dokładnością, a przede wszystkim w znacznie krótszym czasie - tłumaczy dr Marcin Elgalal, radiolog i jeden z pomysłodawców stworzenia Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych.

Z Pracownią Indywidualnych Implantów Medycznych współpracują dwa łódzkie szpitale. Z miesiąca na miesiąc wzrasta jednak zainteresowanie modelami anatomicznymi tworzonymi przy użyciu drukarki 3D oraz indywidualnymi implantami medycznymi, które projektowane są na podstawie badań tomografii komputerowej.

- Żywimy nadzieję, że możliwości pracowni zostaną wykorzystane w innych dziedzinach medycyny, nie tylko w chirurgii szczękowo-twarzowej, ale także w neurochirurgii, ortopedii czy stomatologii - mówi dr Marcin Elgalal.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH