Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia | 23-04-2009 13:38

Łódź: awaria urządzenia do radioterapii, pacjenci muszą czekać

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi może nawet do końca tygodnia nie prowadzić radioterapii

Wszystko z powodu awarii urządzenia do radioterapii, którego naprawa może potrwać jeszcze do końca tego tygodnia.

Sprzęt popsuł się ponad miesiąc temu. Od tej pory pacjenci zgłaszający się na radioterapię są przesuwani w kolejce do rozpoczęcia naświetlań o kolejne tygodnie. W tym czasie skierowanie na rozpoczęcie naświetlań dostało ponad stu pacjentów z całego regionu.Naprawa trwa tak długo, bo szpital nie ma umowy serwisowej, która pozwoliłaby na szybsze usuniecie awarii.

– W marcu zeszłego roku zakończyła się trzyletnia umowa na serwis aparatury w Zakładzie Teleradioterapii – wyjaśnia Adriana Sikora, rzeczniczka placówki. – Szpital przygotował wówczas procedurę w celu wyłonienia wykonawcy serwisu sprzętu. Nie zgłosił się nikt. Ogłosiliśmy drugą procedurę. Tym razem w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich - żeby móc wybierać między ofertami różnych firm działających na terenie UE. Zgłosiła się tylko jedna firma: ta, która wcześniej serwisowała nam sprzęt w ramach umowy. Ale nie wyceniła wszystkich części zamiennych w cenniku, którego żądaliśmy, dlatego szpital musiał w tej sytuacji uznać ofertę za nieważną i unieważnić całą procedurę.

W efekcie szpital do tej pory nie ma umowy serwisowej, na podstawie której naprawy sprzętu mogłyby być wykonywane niezwłocznie po wystąpieniu awarii. Jest szansa, że w przyszłym tygodniu szpital ma usiąść z firmą do negocjacji i podpisać umowę serwisową.

Firma Candela, która naprawia sprzęt, we wtorek przysłała do Łodzi swoich inżynierów.

– Zakończą pracę tak szybko, jak to tylko możliwe, trzeba jednak pamiętać, że to specjalistyczny sprzęt, który wymaga ogromnej precyzji - podkreśla Jolanta Cholewińska z firmy Candela.

Inżynierowie mają do naprawienia trzy z pięciu akceleratorów, które są na oddziale. Sprzęt ma być sprawny do końca tygodnia. W tej chwili na rozpoczęcie radioterapii czeka w szpitalu ok. 150 chorych na raka.

– Chcemy, żeby zakład działał całą dobę, tak by nasi pacjenci w ogóle nie musieli czekać w kolejkach do radioterapii - informuje Adriana Sikora. - Myślimy o ty, by zatrudnić dodatkowych pracowników.