Łódź: Regionalny Ośrodek Onkologiczny będzie miał pracownię PET

35 mln zł kosztować będzie budowa i wyposażenie pracowni pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) w Regionalnym Ośrodku Onkologicznym Szpitala im. Kopernika w Łodzi. Uruchomienie pracowni zaplanowano na październik 2013 r.

W piątek (5 października) podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę pracowni.

PET to najnowocześniejsza i najbardziej precyzyjna metoda wczesnego diagnozowania nowotworów, a dzięki pracowni wykrywalność nowotworów w łódzkim ośrodku zwiększyć się ma do 90 proc.

- Łódzka onkologia była bardzo zaniedbana, stąd olbrzymia waga, jaką przykładamy do jej rozwoju. Jest to istotne w regionie, gdzie dominują osoby starsze - mówił dyrektor szpitala im. Kopernika, Wojciech Szrajber. Podkreślił, że pracownia PET nie będzie służyła jedynie onkologii, ale będą korzystały z niej także inne oddziały.

Budowa pracowni badań PET jest największą inwestycją w historii Szpitala im. Kopernika. Jej utworzenie wymaga przystosowania kilku dużych pomieszczeń - do tego celu został przeznaczony dawny budynek działu technicznego, który zostanie całkowicie przebudowany.

Jak poinformowała rzeczniczka szpitala Adriana Sikora pracownia będzie wyposażona w cyklotron do produkcji izotopów, co eliminuje konieczność sprowadzania radioznaczników transportem lotniczym z innych ośrodków w kraju czy z zagranicy. Dzięki temu czas oczekiwania pacjentów na badania ma być krótszy, a koszt badań - niższy.

Metoda PET umożliwia m.in. zdiagnozowanie wczesnych stanów nowotworowych, sprawdzenie, czy wystąpiły przerzuty nowotworowe do innych narządów, bardzo dokładną lokalizację ogniska patologicznego w celu podjęcia specjalistycznej terapii, rozpoznanie ognisk nowotworowych w całym ciele.

Większość środków na inwestycję - ponad 18 mln zł - pochodzi z budżetu samorządu województwa łódzkiego, a 16,5 mln zł ze środków unijnych. Generalnym wykonawcą pracowni jest konsorcjum spółek Warbud i Siemens.

To kolejna inwestycja w Regionalnym Ośrodku Onkologicznym w Łodzi. W tym roku oddano do użytku m.in. nowoczesny oddział brachyterapii, pododdział chemioterapii jednego dnia oraz nowe pomieszczenia dla kliniki-oddziału hematologii i oddziału chorób rozrostowych.

Te ostatnie inwestycje realizowane były w ramach projektu kompleksowej modernizacji i rozwoju Ośrodka Onkologicznego. Trwa m.in. przebudowa pomieszczeń dla potrzeb oddziału chemioterapii czy modernizacja oddziału chirurgii klatki piersiowej, nowotworów i rehabilitacji oddechowej. Jeszcze w tym roku - po przebudowie - ma zostać oddana do użytku Wojewódzka Przychodnia Onkologiczna.

Wartość inwestycji w ramach projektu modernizacyjnego to niemal 59 mln zł (prawie 50 mln pochodzi ze środków unijnych). 15 mln zł z tej kwoty zostało przeznaczonych na zakup aparatury medycznej i wyposażenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH