Laserowe urządzenie rentgenowskie: prototyp już gotowy

Powstało prototypowe urządzenie, które generuje silnie skupioną, spójną wiązkę promieniowania rentgenowskiego (X) przypominającą światło laserowe.

Do wytworzenia tak skupionego promieniowania X wykorzystywany jest impulsowy laser optyczny. Całe urządzenie mieści się na biurku. W przyszłości tego typu technologia może umożliwić prześwietlenia ciała z niespotykaną dotąd rozdzielczością – informuje „PhotonicsSpectra”.

Gdyby w badaniu rentgenowskim wykorzystać silnie skupioną, koherentną wiązkę promieni o szerokim spektrum z zakresu promieniowania rentgenowskiego X, to lekarz nie tylko doskonale mógłby zlokalizować ewentualne złamanie, ale również, teoretycznie, zobaczyć poszczególne komórki tworzące kość i to w trzech wymiarach. Wynika to z faktu, iż teoretycznie układ ten byłby nawet 1000-krotnie dokładniejszy niż najlepsze ze stosowanych obecnie aparatów rentgenowskich.

Urządzenie jest głównym celem badań prowadzonych przez naukowców z University of Colorado oraz NIST – National Institute of Standards and Technology. Jak przyznają sami naukowcy, obecnie są mniej więcej w połowie drogi do celu.

W trakcie wieloletnich badań, naukowcom udało się zbudować układ generujący silnie skupione spójne promieniowane rentgenowskie, które jest wytwarzane przy pomocy wiązki światła laserowego wybijającego elektrony. Następnie powracając do wytworzonych jonów „pod kontrolą” pola elektrycznego, wiązki lasera umożliwiają emisję spójnego promieniowania X.

Laserowy generator promieniowania rentgenowskiego, wytwarza wiązkę promieni X o charakterystyce zbliżonej do światła lasera (spójną i mocno skupioną). Trwają prace, by generowana wiązka światła zawierała cały zakres promieniowania X, w tym również twarde promieniowanie rentgenowskie o długości fali od 5 do 100 pikometrów.

Według naukowców, jeżeli badania będą tak owocne jak dotychczas, to teoretycznie już za kilka lat w gabinecie lekarskim obraz uzyskiwany podczas prześwietlenia, będzie nie tylko 1000-krotnie dokładniejszy, ale również trójwymiarowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH