Kupili 80 proc. sprzętu dla neonatologii: będą grać dalej, bo tak trzeba

W niedzielę (9 stycznia) Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już po raz dziewiętnasty poruszy serca Polaków. Na kolejne dziecięce oddziały szpitalne trafi nowoczesny sprzęt za kilkadziesiąt milionów złotych. Problem w tym, że WOŚP w zakupach sprzętu ratującego życie dzieci wyręcza organy założycielskie szpitali: oddziały neonatologiczne w 80 proc. wyposażyła właśnie Orkiestra...

– To nie jest normalna sytuacja. Zakupu sprzętu powinien dokonywać organ założycielski szpitala. Paradoksalnie, najgorsza sytuacja (jeżeli chodzi o neonatologię) jest na oddziałach o najwyższym, III stopniu referencyjności, gdzie trafiają najtrudniejsze przypadki – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.

Gdy pusto w portfelu
Jak wyjaśnia konsultant, organami założycielskimi szpitali, w których działają oddziały o III stopniu referencyjności, są najczęściej uczelnie medyczne i resort zdrowia,  rzadziej samorządy wojewódzkie.

– Z tymi ostatnimi bywa różnie: wszystko zależy od zamożności regionu. Jeśli chodzi o uczelnie medyczne i resort zdrowia, to akurat te instytucje nie mają zwykle pieniędzy na zakup sprzętu – wyjaśnia prof. Helwich.

Problemów związanych z jego brakiem nie rozwiązała nawet WOŚP, choć bez pomocy Orkiestry sytuacja oddziałów neonatologicznych byłaby znacznie gorsza. Prof. Helwich uważa, że mogłaby ona ulec poprawie dzięki ścisłej współpracy pomiędzy resortem zdrowia, konsultantami i Orkiestrą.

– Brakuje spójności działań przy rozdziale sprzętu. WOŚP korzysta z opinii swoich doradców. Oczywiście ma do tego prawo: zebrała pieniądze. Jednak gdyby kwestia podziału sprzętu pomiędzy placówki była rozważana przy udziale konsultantów i resortu zdrowia, wzrosłaby prawdopodobnie szansa na większą efektywność działań fundacji – zaznacza prof. Helwich.

Warto rozmawiać
Choć WOŚP organizuje oddziałom dziecięcym potężne wspracie sprzętowe, w ostatnich latach Ministerstwo Zdrowia nie podejmowało ścisłej współpracy z Orkiestrą.

– WOŚP decyduje o podziale sprzętu w bezpośredniej współpracy ze szpitalami. Obecnie planujemy jednak realizację wspólnego projektu. Na razie nie mogę zdradzić szczegółów. Podczas niedzielnego finału ogłosimy na czym będzie polegała współpraca – mówi nam Piotr Olechno, rzecznik resortu zdrowia.

Szczegółów wspólnych planów nie zdradza również Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy WOŚP. Nie ukrywa jednak, że Orkiestra jest zadowolona z ocieplenia stosunków i liczy na pełne wsparcie minister Ewy Kopacz.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH