Krew w Polsce będą transportować drony? Prace nad systemem wspierają instytucje państwowe W ramach projektu planowane jest opracowanie nowego rodzaju pojazdu bezzałogowego - drona cargo Fot. Wikimedia Commons (zdjęcie ilustracyjne)

Drony mają poszerzyć możliwości obecnych pojazdów realizujących transporty pomiędzy Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa a szpitalami. Pomysł ma wsparcie m.in. Ministerstwa Zdrowia i Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Projekt o nazwie AirVein zakłada stworzenie systemu, który wspomoże szpitale i Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w szybszej wymianie krwi.

Jak przekonują twórcy systemu, ma być on także dostosowany do realizacji innych pilnych dostaw medycznych: próbek krwi do badań, leków czy surowic.

Całość mają tworzyć flota bezzałogowych statków powietrznych, infrastruktura naziemna wyposażona w hybrydowy system nawigacji, moduły do przechowywana i przemieszczania krwi z zachowaniem wymaganych parametrów oraz system informatyczny koordynujący dostawy.

W ramach projektu planowane jest opracowanie nowego rodzaju pojazdu bezzałogowego - drona cargo, służącego do transportów realizowanych w obszarach miejskich.

"System zostanie docelowo zaimplementowany w szpitalach i Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa jako alternatywa dla tradycyjnego transportu samochodowego, co umożliwi znaczne ograniczenie czasu realizacji dostaw na terenie miast. W końcowej fazie projektu zaplanowano eksperymentalną walidację funkcjonowania systemu we współpracy z wybraną jednostką regionalną. Realizacja projektu będzie wstępem do wdrożenia usługi w całym kraju" - wyjaśnia na stronie projektu Dariusz Werschner, jego pomysłodawca i lider.

Projektem zainteresowane są instytucje państwowe - Ministerstwo Zdrowia i Urząd Lotnictwa Cywilnego, dając temu wyraz w oficjalnych pismach poparcia dla idei AirVein.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH