Kraków: sprzęt do radioterapii protonowej w Centrum Cyklotronowym Bronowice

Dyrekcja Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie (IFJ PAN) podpisze w środę (9 listopada) umowę z belgijską firmą Ion Beam Applications SA na dostawę stanowiska terapii Gantry wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, technologiczną i budowlaną.

Stanowisko terapeutyczne Gantry to II faza realizacji projektu: Narodowe Centrum Radioterapii Hadronowej - Centrum Cyklotronowe Bronowice.

- Dla pełnego wykorzystania możliwości nowego cyklotronu zostanie zainstalowane stanowisko z obracanym ramieniem, typu gantry, do leczenia najtrudniejszych przypadków nowotworów - informuje Stanisław Kwieciński, rzecznik IFJ PAN. Podkreśla, że obecnie budowane stanowisko gantry wyposażone w tzw. wiązkę skanującą, zapewni unikatowe możliwości eksperymentalne i radioterapeutyczne.

- Wąska wiązka protonów, omiatająca objętość guza, umożliwi bardzo precyzyjne leczenie, niedostępne innymi, obecnie stosowanymi metodami - tłumaczy Stanisław Kwieciński i dodaje, że ten tryb  napromieniania sterowany jest wyłącznie za pomocą oprogramowania, bez konieczności posługiwania się elementami mechanicznymi.

Z informacji przekazanych przez IFJ PAN wynika, że infrastruktura obiektu zostanie wyposażona w systemy umożliwiające precyzyjne pozycjonowanie pacjenta, tomograf komputerowy, salę anestezjologii dla przygotowania pacjentów pediatrycznych oraz w systemy planowania leczenia dla radioterapii konwencjonalnej i protonowej. Ważnym  zastosowaniem stanowiska gantry będzie leczenie guzów nowotworowych u dzieci.

Kwieciński podkreśla, że tak nowoczesne stanowiska gantry są od niedawna stosowane w zaledwie kilku ośrodkach w USA, Japonii, Niemczech i Szwajcarii.

- Instalacja tego typu sprzętu daje możliwość znalezienia się w ścisłej czołówce ośrodków stosujących i rozwijających tę technikę eksperymentalną i radioterapeutyczną - stwierdza rzecznik.

Planowany budżet projektu to blisko 95 mln zł pochodzących ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Państwa.

Jak informował portal rynekzdrowia.pl, budowa centrum radioterapii protonowej, przeznaczonego do nieinwazyjnego leczenia skomplikowanych nowotworów, rozpoczęła się w 17 marca na terenie IFJ PAN w Krakowie. Będzie to pierwszy tego typu ośrodek w Polsce i Europie Środkowej.

Wartość przedsięwzięcia to około 200 mln zł, z czego ponad połowa będzie pochodziła z unijnej dotacji w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka. Pozostałe pieniądze przekaże budżet państwa. Otwarcie Centrum Cyklotronowego Bronowice zapowiadane jest na koniec 2013 roku.

Projekt realizuje Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk w ramach Konsorcjum Narodowego Centrum Radioterapii Hadronowej. W skład konsorcjum wchodzi 12 jednostek naukowych i terapeutycznych z całego kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH