Kraków: nowoczesny akcelerator w szpitalu dziecięcym

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy kupił nowoczesny akcelerator do napromieniania chorych na nowotwory. Pierwsi pacjenci powinni z niego skorzystać w lipcu.

Nowy sprzęt jest na razie wdrażany do użytkowania klinicznego. Dzięki niemu pracownia radioterapii będzie mogła przyjmować więcej pacjentów, w tym także osoby, które muszą przejść naświetlanie całego ciała.

Dyrektor szpitala Maciej Kowalczyk zapewnił, że szpital ma w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia obiecane około 1,5 mln zł na dodatkowe świadczenia radioterapii.

Budowa bunkra dla akceleratora oraz zakup sprzętu kosztowały 18 mln zł. Suma ta niemal w całości pochodzi z środków Ministerstwa Zdrowia, 1,5 mln zł przekazał też zarząd województwa małopolskiego.

Rocznie w pracowni radioterapii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie przyjmowanych jest 50-60 dzieci oraz około 300 pacjentów dorosłych. Dzięki nowemu aparatowi liczbę leczonych osób będzie można zwiększyć.

Na modernizację całego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego potrzeba w ciągu kilku lat 202 mln zł. W lecznicy kończy się budowa nowego bloku operacyjnego z intensywną terapią. Inwestycja ta pochłonie około 47 mln zł, z czego około 25 mln zł pochodzi z funduszy UE, a 22 mln zł z Ministerstwa Zdrowia. Blok ten ma być gotowy wiosną przyszłego roku.

Szpital złożony z 27 oddziałów ma 592 łóżka. Liczba hospitalizacji to ponad 36 tys. rocznie, a liczba porad w ambulatoriach przekracza 161 tys. Co roku wykonuje się prawie 6 tys. zabiegów chirurgicznych, w tym 390 kardiochirurgicznych. W placówce zatrudnionych jest 1866 pracowników, w tym 319 lekarzy i 647 pielęgniarek.

Kontrakt szpitala na rok 2010 wynosi około 120 mln zł. Według dyrektora, żeby zaspokoić wszystkie potrzeby, powinien być wyższy o około 15 mln zł. W 2009 roku tzw. nadwykonania szpitala wyniosły 7,5 mln zł. Zobowiązania wymagalne wynoszą obecnie około 18 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH