Kraków: najnowszej generacji rezonans dla szpitala specjalistycznego Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II otwarto we wtorek (23 stycznia) odnowioną pracownię Rezonansu Magnetycznego. Została wyposażona w najnowszej generacji aparat, który umożliwia szybką, precyzyjną i bardziej komfortową dla pacjenta diagnostykę.

- Zakup nowego aparatu był koniecznością. Stary był już (...) wysłużony, psuł się i kończyły się możliwości jego serwisowania. Nowy aparat rezonansu magnetycznego daje naszym specjalistom dużo większe możliwości diagnostyczne - mówiła dyrektor Szpitala im. Jana Pawła II dr Anna Prokop - Staszecka.

Przypomniała, że placówka specjalizuje się w leczeniu chorób serca i płuc, a rezonans magnetyczny jest metodą badań, która pozwala lekarzom doskonale zdiagnozować stan tych narządów.

Używany w pracowni do tej pory aparat został zainstalowany w 2000 r. i choć jego części były wymieniane, był już technologicznie przestarzały. Wykonano na nim ponad 40 tys. badań diagnostycznych, w tym ponad 4 tys. badań kardiologicznych i ponad 2 tys. naczyniowych.

Nowy 1,5-teslowy aparat rezonansu magnetycznego ma wiele unikatowych funkcji. Umożliwia szybkie i właściwe rozpoznanie zmian, a także sprawdzenie efektywności terapii przy zachowaniu maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa pacjenta. Całe ciało pacjenta może być przebadane bez konieczności zmiany pozycji czy cewek. Badanie trwa krócej, mniejszy jest też hałas, w którym się ono odbywa.

- Nowy aparat pozwala na otrzymywanie obrazów ludzkiego ciała z bardzo wysoką rozdzielczością, to znaczy, że jesteśmy w stanie zobaczyć bardzo wiele szczegółów. Jest on wyposażony w krótki magnes, co ma znaczenie dla komfortu osób cierpiących na klaustrofobię oraz dla dzieci. Cewki, których używamy są lżejsze, większe i można je łączyć, więc w trakcie badania np. kręgosłupa nie trzeba ich wymieniać" - mówiła kierownik Zakładu Radiologii Szpitala im. Jana Pawła II Małgorzata Urbańczyk-Zawadzka. "Cieszymy się szczególnie z możliwości wykonywania bardziej precyzyjnych badań kardiologicznych, w których się specjalizujemy - dodała.

W Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie wykonuje się rocznie ponad 7 tys. badań rezonansu magnetycznego, głównie dla oddziałów szpitala, ale także dla innych szpitali z terenu województwa małopolskiego i poradni specjalistycznych, które mają podpisaną umowę z NFZ.

Właściwości nowego aparatu są ważne w kontekście planowanej rozbudowy Oddziału Torakochirurgii Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie i utworzenie Interdyscyplinarnego Centrum Torakoonkologii i Transplantologii.

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH