Przez 140 lat produkowano w Europie termometry rtęciowe do mierzenia temperatury ludzkiego ciała. Zgodnie z unijną dyrektywą od 3 kwietnia w państwach członkowskich zaprzestaje się ich produkcji i wprowadzania do sprzedaży. Wszystko wskazuje jednak na to, że będzie to stan przejściowy, jeśli termometr rtęciowy nowej generacji zyska akceptację europarlamentu.

Stanie się tak, jeśli produkt chińskiej firmy Whsu Zung z Hongkongu zostanie dopuszczony do obrotu handlowego w państwach Unii.

Termometr rtęciowy po raz pierwszy został użyty do mierzenia temperatury ludzkiego ciała w 1867 r. przez lekarza Thomasa Alibutta. W 2006 r. pojawiły się informacje o tym, że Parlament Europejski przymierza się do wycofania „rtęciowca” z stosowania w celach medycznych. Ówczesny wiceminister zdrowia, Jarosław Pinkas tak komentował te plany dla Życia Warszawy:

– Z raportu europarlamentu wynika, że jest ona szkodliwa nie tylko dla przyrody, ale i dla zdrowia człowieka. Polska popiera te przepisy, bo rtęć to niesamowicie toksyczna substancja. Do tego rtęć trudno unieszkodliwić. Wyrzucona na śmietnik może przejść w tzw. metylortęć, która jest jej najbardziej toksyczną postacią. Spotykamy ją później m.in. w rybach i owocach morza pochodzących z zanieczyszczonych akwenów.

Dodajmy, że metylortęć łączy się z erytrocytami, które transportują ją do wątroby, nerek i mózgu. Pierwszym objawem zatrucia jest zanik czucia skórnego (tzw. parestezja). Następnie pojawiają się: zaburzenia równowagi, zaburzenia mowy, głuchota. U dzieci matek zatrutych metylortęcią w okresie ciąży dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu.

Takim prawem
Podstawą prawną zakazu produkcji termometrów rtęciowych od 3 kwietnia 2009 r. jest dyrektywa Rady Europy nr 76/769/EWG, która stanowi o ograniczeniu wprowadzania do obrotu niektórych nowych urządzeń pomiarowych zawierających rtęć. Została zmieniona przez postanowienia dyrektywy 2007/51/WE Parlamentu Europejskiego i Rady. (dyrektywa z dnia 25 września 2007 r. – (Dz. Urz. UE L 257 z dnia 3.10.2007, str. 13)).

W Polsce postanowienia tej dyrektywy zostały wdrożone przez przepisy Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 3 października 2008 r. (Dz. U. nr 190, poz. 1163 z 2008 r.). Polska musiała dostosować polskie przepisy dotyczące produkcji i sprzedaży wyrobów medycznych do dyrektywy Unii Europejskiej z 2007 r., co skutkuje tym, że mamy wycofać ze sprzedaży i produkcji m.in. termometry rtęciowe.

Ocenia się, że w państwach UE wykorzystano w termometrach ok. 25-30 ton rtęci w ramach w sumie zużytych 33 ton rtęci przeznaczonych do produkcji urządzeń pomiarowych.

Chińczyk potrafi

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH