Każde dziecko z niedosłuchem wymaga indywidualnego podejścia Aleksandra Włodarska vel Głowacka w programie telewizyjnym "Misja Integracja"; FOT. YouTube

Cechą charakterystyczną narządu słuchu człowieka jest możliwość odbierania bardzo szerokiej skali dźwięków. W przypadku uszkodzenia słuchu zdolność ta jest obniżona lub w ogóle nie istnieje - pisze Aleksandra Włodarska vel Głowacka, prezes Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym - ECHO.

U osób z uszkodzonym słuchem poznanie otaczającej rzeczywistości ogranicza się do modalności wzrokowej, która czasem wspomagana jest zmysłem dotyku, węchu, wibracji, odczytywaniem mowy z ust.

Informacje dostarczone tą drogą są jednak uboższe, dlatego też wiele zależy od wczesnych doświadczeń dziecka. Uszkodzenia narządu słuchu bezpośrednio nie wpływają na zdolności intelektualną i psychiczną człowieka. Utrudnia jednak komunikowanie się z ludźmi słyszącymi.

Pobudzanie i uwrażliwianie słuchu
od najwcześniejszych lat życia daje dziecku z wadą słuchu szansę lepszego poznania i odzwierciedlania otaczającej go rzeczywistości. Wczesna diagnoza i wytyczenie odpowiedniej, indywidualnej ścieżki wychowania dziecka głuchego daje ogromne szanse na normalny rozwój i prawidłowe funkcjonowania w społeczeństwie.

Przesiewowe badania słuchu wykonywane tuż po narodzinach dziecka dają możliwość wczesnej interwencji i dalszych badań, szybkiego aparatownia lub implantowania, odpowiedniej rehabilitacji.

Pierwszy rok życia dziecka, to najważniejszy czas dla jego rozwoju. Dlatego jak najwcześniejsze zaopatrzenie dziecka w sprzęt wspomagający słyszenie jest niezbędny.

Niezależnie od tego, czy dziecko jest kwalifikowane do używania aparatów słuchowych, czy wszczepienia implantu, musimy dać mu szansę na jak najlepszą i jak najwcześniejszą stymulację resztek słuchowych. Jest wiele metod wychowania słuchowego, które pozwalają już w wieku niemowlęcym nauczyć dziecko dostrzegać dźwięki i je rozumieć.

Aparaty słuchowe są przeważnie pierwszym urządzeniem wspomagającym słuch jakie jest zalecane dziecku przez specjalistów. Są to urządzenia wysokiej klasy, lecz równocześnie bardzo drogie. Każde dziecko ma inny niedosłuch i inne potrzeby. Indywidualne podejście do wyboru odpowiednich aparatów jest niezbędne.

Zasady refundacji wypracowane latami
Obecnie refundacja obejmuje aparaty słuchowe dla obu uszu. Od stycznia 2014 roku dla osób do 26. roku życia - w przypadkach niedosłuchów powyżej 31 dB HL - refundacja wynosi 2000 zł na jeden aparat słuchowy, czyli dla obu uszu 4000 zł oraz 60 zł na wkładkę uszną.

Każda osoba dorosła z niedosłuchem powyżej 41 dB HL, ma możliwości otrzymania refundacji w wysokości 700 zł na jeden aparat słuchowy i 50 zł na wkładkę uszną. Łącznie na dwoje uszu to 1500 zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH