Jeden z najnowocześniejszych aparatów radiologicznych (rentgenowskich) w Europie - jest dostępny dla pacjentów Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach.

Urządzenie warte 2 mln zł, wyposażone m.in. w tor wizyjny. Aparat wykonuje wszelkie możliwe badania RTG. Daje np. możliwość wykrycia nieszczelności w zespoleniu po operacjach chirurgicznych (np. w obszarze przewodu pokarmowego). Pozwala na precyzyjną diagnostykę potencjalnych zmian nowotworowych.

Aparat służył będzie m.in. pacjentom oddziałów chirurgii przewodu pokarmowego, gastroenterologii oraz chorób wewnętrznych, a także poradni przyklinicznych. Jego zaletą jest ograniczenie do absolutnego minimum dawki promieniowania, która jest zdecydowanie mniejsza niż ta, którą otrzymuje chory w przypadku korzystania ze starszych typów urządzeń.

Urządzenie wyposażone zostało w specjalistyczny, sterowany i funkcjonalny stół, co ma znaczenie przy diagnozowaniu pacjentów niesamodzielnych. Pozwala to odciążyć personel medyczny, który może skupić się przede wszystkim na diagnostyce obrazowej - podkreśla dr hab. Joanna Pilch-Kowalczyk, radiolog.

Dodatkowo nowoczesny aparat rtg daje możliwość sporządzenia bardzo precyzyjnej analizy przeprowadzonych badań, gdyż dynamiczny zapis umożliwia cofnięcie się do wybranego zdjęcia.

- Dzięki nowemu rtg studenci SUM zyskają kolejną możliwość zapoznania się z najbardziej zaawansowanym technologicznie sprzętem, jaki jest wykorzystywany w diagnostyce i leczeniu pacjentów oraz uczenia się od najlepszych specjalistów -  mówi prof. Przemysław Jałowiecki, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Urządzenie będzie dostępne dla chorych dzięki HELIMED Diagnostic Imaging. Firma już od 1999 roku współpracuje z Centralnym Szpitalem Klinicznym. Obecna inwestycja w nowoczesną pracownię RTG jest uzupełnieniem wieloletniej współpracy. Szpital kliniczny uzyskuje dostęp nie tylko do nowoczesnego sprzętu, ale również do najnowocześniejszych rozwiązań informatycznych wspierających radiologię.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH