Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach dostało sprzęt do usuwania nowotworów.

Bezpieczniejsze usuwanie guzów nowotworowych – szczególnie tych głęboko położonych – umożliwia system Budde Halo, o który wzbogaciło się Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. To pierwsze tego typu urządzenie w regionie i jedno z kilku w Polsce.

Przekazanie aparatury, zakupionej za blisko 60 tys. zł przez Fundację Iskierka, odbyło się we wtorek (22 grudnia) na Oddziale Neurochirurgii Dziecięcej katowickiej placówki. Pomysłodawcą zakupu urządzania był ordynator tego oddziału dr Marek Mandera.

– Dr Mandera jest bardzo dobrym specjalistą, który uczył innych lekarzy wykonywania operacji za pomocą systemu Budde Halo, choć sam nie miał takiego urządzenia na własnym oddziale. Skoro mamy fachowca z doświadczeniem i odpowiednią wiedzą, to trzeba było zrobić wszystko, aby takie narzędzie trafiło w odpowiednie ręce – powiedziała Aneta Klimek-Jędryka z Fundacji Iskierka.

Jak podkreśliła, przekazana szpitalowi aparatura pozwala zmniejszyć prawdopodobieństwo ewentualnych powikłań związanych z operacjami wysokiego ryzyka, do których zalicza się zabieg usunięcia nowotworu mózgu.

W takich przypadkach konieczne jest dokładne i delikatne odsunięcie części mózgu, co umożliwia wgląd w miejsce znajdowania się guza. Precyzyjna aparatura zmniejsza niebezpieczeństwo uszkodzenia mózgu podczas zabiegu.

Zbiórka pieniędzy na zakup urządzenia trwała przez rok. Jednym z pomysłów na pozyskanie potrzebnych środków był 24-godzinny maraton, w którym wystartował rektor katowickiej AWF, prof. Zbigniew Waśkiewicz. Przed biegiem darczyńcy deklarowali kwoty, które zapłacą za każdy kilometr przebiegnięty przez niego w ciągu doby. Rektor zdołał pokonać dystans 118 kilometrów, dzięki czemu na konto fundacji trafiło blisko 30 tys. zł.

W zbieraniu pieniędzy na zakup aparatury pomagali również studenci Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej, którzy kwestowali podczas organizowanych przez siebie imprez.

Aneta Klimek-Jędryka zaznaczyła, że Fundacja Iskierka stara się reagować na potrzeby zarówno dzieci, jak i lekarzy. Dlatego jej przedstawiciele regularnie sondują wśród szpitali zapotrzebowanie na aparaturę, która jest potrzebna do skutecznego leczenia.

Fundacja Iskierka powstała w 2006 roku. Działa na rzecz dzieci z chorobą nowotworową z trzech śląskich ośrodków. Poza Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka są to Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Zabrzu oraz Centrum Pediatrii i Onkologii im. Hankego w Chorzowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH