Katowice: Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka z 30 mln zł na nowy sprzęt Jedna z sal Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Fot. materiały prasowe

30 mln zł unijnej dotacji otrzymało Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach na zakup specjalistycznej aparatury medycznej oraz rozbudowę systemu informatycznego. W piątek (2 lutego) w szpitalu podpisano umowę na dofinansowanie przygotowanego przez szpital projektu.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II (GCZD) to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. Funkcjonują w nim 24 poradnie specjalistyczne oraz 17 oddziałów szpitalnych, na bazie których działa 8 klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Rocznie placówka hospitalizuje ok. 17 tysięcy pacjentów w oddziałach szpitalnych, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 30 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym

Umowę na dofinansowanie projektu, który umożliwi szpitalowi m.in. wymianę wielu wyeksploatowanych urządzeń i ucyfrowienie diagnostyki, podpisali w piątek w GCZD sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko oraz dyrektor szpitala Marian Kreis, przy udziale m.in. wicewojewody śląskiego Mariusza Trepki.

Dyrektor GCZD akcentował, że dofinasowanie bardzo pomoże placówce, a nowy sprzęt zwiększy bezpieczeństwo pacjentów oraz jakość usług. - To przede wszystkim cały nowy zakład rentgenodiagnostyki, czyli nowe aparaty RTG, nowy tomograf, a przede wszystkim ich ucyfrowienie, bo jesteśmy tutaj w bardzo starym wariancie - wskazał Kreis.

- Bardzo dużo jest sprzętu dla noworodków, niemowlaków: inkubatory, inkubatory transportowe, zamknięte, otwarte, kardiomonitory, także na anestezjologię i intensywną terapię, a także na wyposażenie i ucyfrowienie bloku operacyjnego - wymieniał dyrektor GCZD.

Zakupy specjalistycznej aparatury medycznej pochłoną większość z przyznanej szpitalowi kwoty. Sprzęt za ponad 23 mln zł trafi m. in. do pracowni endoskopii, radiologii, szpitalnego laboratorium, a także na blok operacyjny, oddział intensywnej terapii oraz oddział neurochirurgii.

Wiceminister zdrowia wyraziła satysfakcję, że dofinansowanie trafi na leczenie dzieci. Podkreśliła, że takie działanie wpisuje się w politykę rządu; przypomniała, że premier Mateusz Morawiecki w swoim expose wśród priorytetów rządu wymienił zdrowie dzieci i młodzieży, wspomniał również m.in. o standardach opieki okołoporodowej.

- Ten projekt jest również bardzo istotny z punktu widzenia realizacji programu "Za życiem", który ma zagwarantować właściwą opiekę nad rodzinami, w których pojawiają się dzieci z problemami zdrowotnymi - zaznaczyła Szczurek-Żelazko wskazując, że GCZD realizuje też tego typu zadania.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH