Katowice: Gamma Knife trafi do szpitala klinicznego

Nowoczesne i bardzo drogie urządzenie do radioterapii nowotworów mózgu - Gamma Knife - trafi do tworzonego w Katowicach ośrodka onkologicznego. Za 1,5 roku wykonane zostaną pierwsze zabiegi z jego zastosowaniem.

Gamma Knife znajdzie się w ośrodku dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu. To coraz częściej stosowana przez publiczne instytucje droga finansowania inwestycji, które w innej sytuacji byłyby poza ich zasięgiem. Urządzenie służące do bardzo precyzyjnego i bezinwazyjnego leczenia nowotworów mózgu, gdy operacja z różnych powodów jest niemożliwa, kosztuje aż 4 mln euro.

Trafi do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, gdzie obecnie tworzony jest ośrodek onkologiczny. Możliwości Gamma Knife zaprezentowano w Katowicach podczas poniedziałkowej (5 listopada) konferencji "Radiochirurgia dziś i jutro".

- To będzie ogromny postęp. Uczelni, jako jednostki finansowanej z budżetu państwa, a zwłaszcza szpitala klinicznego, którego jesteśmy organem założycielskim i któremu niewiele możemy dać jako uniwersytet - na pewno nie byłoby stać na zakup tego typu urządzenia - nie ukrywała prorektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Joanna Lewin-Kowalik.

Jak poinformowała, będzie ono służyło pacjentom za 1,5 roku. Dostawca sprzętu zawrze kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenia z wykorzystaniem Gamma Knife, a szpital wydzierżawi mu pomieszczenia, które przygotowano nakładem 11 mln zł. Uczelnia będzie korzystała z aparatu do działań dydaktycznych i naukowych.

Prof. Lewin-Kowalik przypomniała, że w Śląskim Uniwersytecie Medycznym działają dwie kliniki neurochirurgiczne: w Katowicach i Sosnowcu oraz oddział neurologii i neurochirurgii dziecięcej, skąd będzie się rekrutowała kadra pracująca na Gamma Knife.

Na świecie działa około 300 takich aparatów, w tym jeden w Warszawie. Eksperci szacują, że takiej terapii może potrzebować 375 pacjentów na 1 mln mieszkańców. Skuteczność i małą inwazyjność leczenia zapewniają 192 ruchome wiązki promieniowania. Oszczędzają one zdrową tkankę, precyzyjnie trafiają w zmianę i wypalają ją z dokładnością do 0,15 mm.

Dzięki Gamma Knife można skutecznie wyleczyć łagodne guzy, urządzenie jest też stosowane w przypadku guzów bardzo trudno dostępnych lub gdy pacjent nie może być operowany z powodu innych chorób. Leczyć można też przerzuty do mózgu, wydłużając życie pacjenta i zwiększając jego komfort. Udokumentowano napromienianie nawet 15 zmian w mózgu w czasie jednej sesji.

W katowickiej konferencji uczestniczył neurochirurg prof. Jean Regis z Uniwersytetu w Marsylii. Jednostka, którą kieruje, jest światowym liderem w zastosowaniu technologii Gamma Knife. Profesor przeprowadzi pierwsze zabiegi po zainstalowaniu Gamma Knife w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH