Kalisz: rusza ośrodek radioterapii Kalisz: w styczniu rusza ośrodek radioterapii. Fot. Mateus Pereira, AGECOM/Flickr (CC BY 2.0), zdj. ilustracyjne

25 stycznia Ośrodek Radioterapii w Kaliszu (Wielkopolskie) rozpocznie napromienianie pacjentów, w przyszłym tygodniu w placówce mają się zacząć pierwsze procedury planowania leczenia. Otwarty ponad rok temu ośrodek dotąd nie mógł być w pełni wykorzystywany.

Do tej pory pacjenci w regionie mieli możliwość korzystania z radioterapii wyłącznie w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu (WCO). Ośrodek Radioterapii w Kaliszu jest filią WCO.

Nowa placówka medyczna ma leczyć chorych na raka z południowej części regionu. Docelowo ma przyjmować ok. tysiąca pacjentów rocznie. Jej otwarcie nastąpiło w listopadzie 2014 roku. Koszt wybudowania i wyposażenia wyniósł ok 40 mln zł.

- Radioterapię pacjentów rozpoczyna ok. dwutygodniowy proces planowania leczenia; to skomplikowane procedury diagnostyczne, każdą osobę trzeba odpowiednio przygotować. I ten proces po niedzieli rozpocznie się także w Kaliszu. 25 stycznia ruszamy z napromienianiem pacjentów - powiedział w piątek PAP dyrektor WCO prof. Julian Malicki.

Jak podkreślił, pełne uruchomienie ośrodka to bardzo dobra wiadomość dla pacjentów z południowej części regionu, którzy obecnie muszą przyjeżdżać na radioterapię do WCO.

- Gdy pacjent musi dojechać ok. 140 km na terapię, to zawsze jest tak, że część osób na nią nie dociera. Teraz pacjenci mogą liczyć na miejscu na lepszą opiekę onkologiczną i dzięki temu może być ona bardziej skuteczna - powiedział.

Placówka nie mogła rozpocząć normalnej pracy, dopóki w Kaliszu nie było dwóch aparatów do radioterapii.

- Przez ponad rok ośrodek działał jedynie w zakresie poradnictwa onkologicznego. Dwa lata temu minister zdrowia anulował możliwość zakupu drugiego aparatu do radioterapii w ramach narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych. W końcu ten drugi aparat został sfinansowany przez samorząd województwa - dodał prof. Malicki.

Eksperci wskazują, że w Wielkopolsce cały czas brakuje sprzętu do radioterapii i kolejnych placówek leczniczych. WCO chciałoby docelowo stworzyć w regionie cztery ośrodki zamiejscowe. Trwają przygotowania do budowy ośrodka w Pile, niewykluczone, że ruszy on w ciągu ok. 3 lat. W dalszej kolejności rozważona będzie konieczność budowy ośrodków w Koninie i Lesznie.

Budowa ośrodka spełniającego odpowiednie wymogi i wyposażonego w dwa aparaty terapeutyczne to łączny koszt ok. 50 - 60 mln zł. W WCO z radioterapii korzysta ok. 5 tys. pacjentów rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH