IPCZD w międzynarodowej czołówce badawczej dzięki projektowi "ROBIN"

Pozyskana w ramach projektu ROBIN nowoczesna aparatura do 14 wiodących pracowni Instytutu "Pomnika" Centrum Zdrowia Dziecka (IPCZD) pozwoliła m.in. na to, by stał się on pożądanym partnerem w wielu międzynarodowych projektach badawczych.

Prof. Małgorzata Syczewska, p.o. dyrektora IPCZD, kierownik projektu ROBIN podkreśla, że dzięki zakupionej aparaturze zostały ulepszone procedury badawcze stosowane do tej pory, ale zostaną także opracowane i wdrożone zupełnie nowe, których dotychczas w Instytucie nie było. Pomocna w tym jest m.in. platforma do mikromacierzy, która pozwala na bardzo szybką i dobrą identyfikację nowych mutacji genetycznych.

Nowe możliwości daje również upgrade systemu analizy ruchu VICON w Pracowni Diagnostyki Narządu Ruchu. Dzięki niemu możliwe jest prowadzenie badań, które pomogą zrozumieć związek pomiędzy zaburzeniami struktury, sterowania a patomechaniką. Może to też prowadzić do opracowania lepszych metod terapeutycznych, operacyjnych, farmakologicznych oraz zaprojektowania zaopatrzenia ortopedycznego.

Projekt ROBIN pozwolił unowocześnić infrastrukturę służącą obrazowaniu i analizie obrazów za pomocą profesjonalnych urządzeń a także spowodował wielopoziomową modernizację Pracowni Mikroskopii Elektronowej. Obecnie Pracownia dysponuje całkowitą linią technologiczną, od obrazowania pod małymi powiększeniami pod mikroskopem stereoskopowym poprzez nowoczesny mikroskop świetlny, mikroskop elektronowy transmisyjny i skaningowy wyposażony w mikrorealizatory rentgenowskie aż po mikroskopy konfokalne i cytometr obrazowy.

Pracownia Immunologii w Zakładzie Patologii IPCZDP otrzymała aparaturę o łącznej wartości ok. 7 mln zł. Pośród zakupionego sprzętu znajduje się m.in. zautomatyzowany mikroprocesor tkankowy, który sprawił, że diagnostyka zyskała inny, wyższy poziom. Zakupiono także m.in. rotory, kriostat automatyczny czy barwiarkę automatyczną do preparatów histologicznych a także system do analiz ELISA.

Pracownia Immunologii została również wyposażona w nowoczesne mikroskopy świetlne oraz mikroskop kontrastowo-fazowy do oglądania hodowli komórkowych. Naukowcy zajmują się także hodowlą komórek i wyprowadzaniem linii od pacjentów, co ma bezpośrednie wykorzystanie w diagnostyce tzw. pierwotnych niedoborów odporności uwarunkowanych genetycznie. Uzyskują unikalny materiał badawczy, poznają nowe mutacje i ich przyczyny. W tej dziedzinie bardzo chętnie współpracują z międzynarodowymi jednostkami badawczymi.

ROBIN to projekt tzw. aparaturowy, pozwalający uzupełnić i unowocześnić bazę aparaturową w Pracowniach: Diagnostyki Narządu Ruchu, Immunologii, Mikroskopii Elektronowej, Cytochemii i Immunomorfologii, Medycyny Mitochondrialnej, Badań Scyntygraficznych i Terapii Izotopowej, Genetyki Molekularnej, Cytogenetycznej, Zaburzeń Metabolizmu, Farmakokinetyki, Densytometrii, Patofizjologii, Hodowli Tkanek i Diagnostyki Prenatalnej oraz Diagnostyki Immunologicznej. Wymiana starej aparatury na nową stanowi ok. 30 proc. realizacji projektu, 20 proc. to rozbudowa bazy aparaturowej o nowe elementy, a 50 proc. to zakup zupełnie nowej aparatury badawczej.

Projekt ROBIN, realizowany był od stycznia 2011 r. W pierwotnym założeniu miał trwać do marca 2013 r., został jednak przedłużony o pół roku do 31 października br. W tym czasie zrealizowano zakup 138 urządzeń, oprogramowania oraz wyposażenia laboratoriów. Projekt Wieloprofilowa modernizacja infrastruktury naukowo-badawczej  realizowany był w ramach Działania 2.1 "Rozwój ośrodków o wysokim potencjale badawczym", Priorytet II "Infrastruktura sfery B+R”. Kwota dofinansowania wyniosła 36 823 165 zł i stanowiłą 85 proc. wartości projektu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH