Gorzów Wlkp.: ośrodek radioterapii pozyskał pieniądze na zakup akceleratorów Na zdjęciu akcelerator w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach Fot. ŚCO (zdjęcie ilustracyjne)

W wyniku zmian wprowadzonych przez Komitet Sterujący ds. koordynacji interwencji EFSI w sektorze zdrowia, zatwierdzono zakup akceleratorów do gorzowskiego Ośrodka Radioterapii. Ich koszt to 20 mln zł, z czego 17 mln zł będzie pochodziło z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Placówka przeznaczyła na inwestycję w ramach tzw. wkładu własnego 8 mln zł, brakowało jednak źródła finansowania zakupu wyposażenia, w tym najważniejszych urządzeń - akceleratorów. Szpital liczył, że o środki na ten cel będzie się ubiegał z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, jednak Ministerstwo Zdrowia ogłosiło w 2017 r. konkurs jedynie na wymianę starych (ponad 10-letnich) urządzeń w istniejących już ośrodkach radioterapii - informuje Gazeta Lubuska.

Pojawiła się natomiast możliwość uzyskania wsparcia ze środków centralnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wymagało to uzyskania zgody Komitetu Sterującego, a ten przyjął zmiany w planie działań.

Całkowity koszt utworzenia Ośrodka Radioterapii w Gorzowie Wlkp. to 65,9 mln zł. W ramach tej jednostki powstaną poradnie specjalistyczne z zakresu leczenia onkologicznego (radioterapeutyczna, chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej, hematologiczna, psychoonkologii/leczenia bólu), oddział radioterapii na 25 łóżek oraz hostel na 26 łóżek.

Więcej: www.gazetalubuska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH