Centrum Onkologii w Gliwicach, które kupiło urządzenie do radioterapii TrueBeam z firmy Varian po cenie ponaddwukrotnie wyższej od zaoferowanej kilka miesięcy później Szpitalowi MSW w Olsztynie, odstąpiło od umowy z dostawcą.

Poinformował o tym w piątek (15 lutego) dyrektor placówki prof. Bogusław Maciejewski. Wyjaśnił, że podjął taką decyzję, biorąc pod uwagę wymogi przejrzystości, rzetelności i oszczędności w wydatkowaniu publicznych pieniędzy oraz z powodu wątpliwości i niejasności podczas negocjacji z firmą Candela. Wcześniej informował o planowanej renegocjacji umowy, w myśl której kolejne urządzenia szpital miał kupić taniej.

Gliwicka placówka kupiła z wolnej ręki supernowoczesny akcelerator TrueBeam za 17,1 mln zł - transakcję sfinalizowano w lipcu zeszłego roku. Takie urządzenie - choć nie tak dobrze wyposażone - kupiło w listopadzie w drodze przetargu za 8,2 mln zł Warmińsko-Mazurskie Centrum Onkologii w Olsztynie.

Jak poinformował prof. Maciejewski, negocjacje z firmą, zakończone w środę odstąpieniem od umowy, trwały od kilku tygodni.

- Mieliśmy racjonalne podstawy, by podawać w wątpliwość szczegóły proponowanych cen. Trudno było np. ustalić, co dokładnie jest wersją podstawową urządzenia i ile ona kosztuje - powiedział dyrektor.

Dodał, że jest gotów spotkać się z firmą Candela w sądzie.

- Nie przyznaję, że przepłaciłem za aparat, ale skoro zmieniły się warunki cenowe, chcę kupić taniej - podkreślił Bogusław Maciejewski.

Zaznaczył, że cena, za jaką centrum kupiło aparat w lipcu 2012 r., była na poziomie obowiązującym wówczas w całej Europie.

Decyzja odstąpienia od umowy dotyczącej dostawy sprzętu do radioterapii w latach 2013-2014 została przekazana firmie Candela za potwierdzeniem odbioru.

- Otrzymaliśmy jednostronne oświadczenie woli odstąpienia od umowy. Sprawę analizują nasi prawnicy. Nie jesteśmy jednak zainteresowani wchodzeniem w spór z żadną z jednostek, z którymi współpracujemy. Będziemy szukali wyjścia dogodnego dla obu stron - powiedziała Jolanta Plieth-Cholewińska z firmy Candela.

Wyjaśniła, że różnica w cenie między aparatami dla Olsztyna i Gliwic wynika m.in. ze znacznie lepszego wyposażenia aparatu w Gliwicach oraz różnych kursów dolara w chwili zawierania obu transakcji.

Gliwicki instytut zaplanował w latach 2012-2014 zakup trzech nowych urządzeń do radioterapii, by wymienić dotychczasowe 16-letnie, wyeksploatowane i przestarzałe. Kolejne miało trafić do szpitala w tym roku. Dyrektor Maciejewski zapowiedział w piątek, że ogłosi na ich zakup dwa przetargi - odrębne na każde z urządzeń.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH