Gliwice: CO zapłaciło za akcelerator dwa razy więcej niż inni - będzie kontrola?

Centrum Onkologii Instytut Im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach kupiło sprzęt do radioterapii za cenę dwa razy wyższą (ponad 18 mln zł) niż Szpital MSW w Olsztynie (niespełna 9 mln zł). Dużo więcej zapłaciło także za cyklotron. Pieniądze pochodziły z dotacji Ministerstwa Zdrowia.

TrueBeam firmy Varian to jedno z najlepszych urządzeń do radioterapii. Centrum Onkologii w Gliwicach kupiło go od spółki Candela z wolnej ręki w lipcu ub.r. za 18,5 mln zł. Kilka miesięcy później za taki sam aparat Szpital MSW w Olsztynie zapłacił zaledwie połowę tej kwoty, ale już w procedurze przetargowej. Tu oferta Candeli była najtańsza.

Skąd różnica w cenie? 24 stycznia br. dyrektor CO w Gliwicach prof. Bogusław Maciejewski wydał oświadczenie w którym tłumaczy, że zarzuty o przepłaceniu są nieuzasadnione. Firma Candela chciała mu sprzedać aparat za 20,5 mln zł, ale szpital wynegocjował niższą cenę. Aparat w Gliwicach jest ponadto lepiej wyposażony od olsztyńskiego - ma dziewięć specjalistycznych opcji doposażenia o wartości 5,4 mln zł.

Umowa z Candelą przewidywała, że gliwickie CO kupi jeszcze dwa aparaty od Variana, w tym kolejny TrueBeam za 17,1 mln zł. Jak informuje Gazeta Wyborcza, TrueBeam sprzedawany jest od kwietnia 2010. Na 690 zamówień zamontowano 380 aparatów, głównie w Europie i USA. Jego cena to 2,5-3,5 mln dol., czyli 7,7 - 11 mln zł.

Z kolei w oświadczeniu z 31 stycznia 2013 r. prof. Maciejewski napisał: "z informacji uzyskanych od autoryzowanego przedstawiciela producenta wynika, że w związku z zawarciem porozumienia handlowego z Siemens Healthcare firma Varian Medical Systems wprowadziła od września 2012 r. na rynkach światowych zmiany warunków cenowych sprzedaży akceleratorów. Skutki ekonomiczne tego porozumienia dla nabywców urządzeń TrueBeam w Polsce zaistniały z końcem września 2012 r. i miały już wpływ na niższą cenę urządzenia zakupionego przez ośrodek w Olsztynie".

- Na razie nie planujemy kontroli dotyczącej zakupu sprzętu dla CO w Gliwicach. Pozyskaliśmy informacje, które analizujemy i weryfikujemy. Na tym etapie CBA nie przesądza jeszcze, czy doszło do złamania prawa - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Jak poinformował nas Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy resortu zdrowia, prof. Krzysztof Warzocha, dyrektor Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie ma przeprowadzić kontrolę w CO w Gliwicach i przeanalizować sytuację.

- Po dokonaniu tych czynności dyrektor Warzocha będzie raportował ich wyniki w Ministerstwie Zdrowia. Na tej podstawie zostaną podjęte decyzje o kolejnych działaniach - dodaje Krzysztof Bąk.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH