Gdańsk: w PCT pracują nowoczesne lasery

Dzięki funduszom resortu zdrowia i sponsora, w Gdańsku powstał jeden z najlepiej wyposażonych europejskich ośrodków leczenia anomalii naczyniowych dla dzieci.

Do niedawna Klinika Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży w Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku, jednostka specjalizująca się w leczeniu dzieci z anomaliami naczyniowym, dysponowała wysłużonym laserem neodymowo-yagowym.

- Specyfika technologii laserowej uniemożliwia stosowania jednego typu lasera do leczenia wielu schorzeń. Niestety sytuacja finansowa polskiej ochrony zdrowia wykluczała możliwość zakupu takiego sprzętu, skazując dzieci na szukanie pomocy w ośrodkach zagranicznych. Dotyczyło to przede wszystkim dzieci z malformacjami naczyniowymi kapilarnymi typu winnej plamy, dlatego też zakup lasera pulsacyjno-barwnikowego stosowanego w leczeniu tych schorzeń był priorytetem - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Piotr Czauderna, kierownik Kliniki.

Środki na zakup laseta przekazało Ministerstwo Zdrowia. Kosztował 300 tys. zł. Jak wyjaśnia dr Czauderna, laser pulsacyjno-barwnikowy Vbeam jest złotym standardem leczenia malformacji kapilarnych, jak i zmian naczyniakowych. Emitowane przez Vbeam światło o długości fali 595, jest dobrze pochłaniane głównie przez hemoglobinę, stąd znajduje on zastosowanie w leczeniu wielu typów zmian naczyniowych.

- Vbeam penetruje do tkanek głębiej niż laser lasery starszych typów, a krótki czas trwania impulsu zapewnia wybiórcze uszkodzenie naczyń przy niewielkim ryzyku powikłań - wskazuje chirurg.

Dzięki ofiarności Fundacji Polsat (650 tys. zł) w Gdańsku powstał ośrodek zasługujący na miano Centrum Laserowego. Kolejne lasery, jakie trafiły do kliniki - lasery neodymowo-yagowy oraz diodowy, to urządzenia o długości fali 1064nm.

- Ta długość promieniowania pozwala na leczenie zmian położonych znacznie głębiej w skórze, a więc głównie malformacji naczyniowych. Posiadane przez gdański ośrodek urządzenia pozwalają zarówno na przezskórną aplikację promieniowania, jak i wykonywanie zabiegów endowaskularnych, dając możliwość leczenia zmian do tej pory niedostępnych klasycznej chirurgii - informuje szef Kliniki.

Laser ten stosowany jest także w klinice podczas chirurgii laparoskopowej zwłaszcza w zabiegach w obrębie klatki piersiowej, np. w usuwaniu zmian nowotworowych z tkanki płucnej. Inny laser - CO2 - stosowany jest w klinice w leczeniu szpecących blizn m.in. pooparzeniowych oraz do ablacji powierzchownych zmian skórnych.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH