Ministerstwo Zdrowia przyznało Akademii Medycznej w Gdańsku 10 mln zł na zakup aparatu PET (pozytonowa tomografia emisyjna) razem z tomografem komputerowym.

Uczelnia wygospodarowała środki na budowę pomieszczeń, w których urządzenie zostanie zainstalowane. Jest już projekt obiektu i pozwolenie na inwestycję, której koszt oszacowano na 1,6 mln zł. Do końca tego roku ogłoszony zostanie przetarg na zakup aparatu. Montaż PET jest planowany na marzec 2009 roku. Zdaniem gdańskich onkologów, PET to dziś najdoskonalsza metoda wykrywania nowotworów.

- Badanie PET mówi nam, czy zastosowane leczenie jest skuteczne i choroba się cofa, czy też trzeba je zmienić - tłumaczy dr Irena Czech, zastępca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku. - Mamy przypadki, w których badanie PET jest konieczne.

Obecnie chorzy muszą podróżować do ośrodków we Wrocławiu, Bydgoszczy czy Warszawie, z którymi gdańska uczelnia współpracuje. Jeżeli chory spełnia określone kryteria, NFZ pokrywa koszt badania: 4,1 tys. złotych.

- To najdroższa metoda, ale w diagnostyce onkologicznej najdoskonalsza - tłumaczy prof. dr hab. Piotr Lass, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Akademii Medycznej w Gdańsku. - W ciągu 10 do 15 minut potrafi wykryć guzek wielkości trzech milimetrów. Określa, czy jest złośliwy, czy nie.

Dziś gęsta sieć tego rodzaju aparatów oplata całą Unię Europejską. W Czechach pracuje ich sześć, w maleńkiej Słowacji - trzy. W Polsce PET mają szpitale publiczne w Bydgoszczy, Warszawie, Poznaniu, Gliwicach i Kielcach. Dodatkowo w takie aparaty wyposażyła trzy swoje placówki, w tym wrocławską - spółka Euromedicus. Tylko północna część Polski wciąż jest pod tym względem białą plamą.

- Ale wkrótce się to zmieni - przekonuje prof. Lass, który o PET dla Pomorza walczy od wielu lat. - W 93 procentach PET służy pacjentom z nowotworami, w pięciu procentach - w kardiologii, w dwóch procentach - w neurologii. Pomorze musi więc mieć takie urządzenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH