Elbląg: w karetce 100 ucisków na minutę

Dział Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu po raz kolejny wzbogacił się o nowoczesny sprzęt medyczny. Jest to 7 sztuk urządzeń do masażu klatki piersiowej stosowanych w razie nagłego zatrzymania krążenia.

Sprzęt - LUCAS2, trafił do wszystkich podstawowych i specjalistycznych zespołów ratowniczych w powiecie elbląskim. W przeciągu ostatnich dwóch tygodni przeprowadzono przy ich użyciu już dwie skuteczne resuscytacje.

To nowoczesne urządzenie, służące do automatycznej kompresji klatki piersiowej w razie wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia. Wykonuje 100 ucisków na minutę o głębokości kompresji ponad 5 cm. Użycie takiego sprzętu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej daje poszkodowanemu dużo większą szansę przeżycia niż masaż wykonywany przez człowieka.

Mechaniczna precyzja urządzenia pozwala na skuteczne prowadzenie resuscytacji, włączając w to trudniejsze przypadki reanimacji o długim czasie trwania lub przeprowadzanej w trakcie transportu pacjenta do szpitala.

Podczas wykonywania kilkuminutowej resuscytacji ludzkie siły słabną. Co prawda w pierwszej minucie skuteczność ręcznej kompresji sięga ok. 80 proc., ale już w kolejnych maleje do ok. 20 proc. LUCAS natomiast zawsze zapewnia stały, jednostajny rytm uciśnięć o prawidłowej głębokości.

Urządzenia oczywiście nie zastąpią człowieka, ale będą skuteczniej wykonywały masaż klatki piersiowej. Gdy w grę wchodzi ratowanie ludzkiego życia, tempo takiego masażu odgrywa ogromne znaczenie.

- Zainstalowanie urządzenia na klatce piersiowej pacjenta trwa kilkanaście sekund. Polega na wsunięciu pod plecy deski stabilizującej, nałożeniu górnej części w postaci podkładki uciskającej oraz zapięciu rąk pacjenta pasami mocującymi - mówi Michał Missan, koordynator działu ratownictwa medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu

- Konstrukcja urządzenia pozwala na prowadzenie defibrylacji pacjenta bez konieczności zdejmowania urządzenia. W czasie kiedy ono prowadzi systematyczne uciski, zespół ratownictwa medycznego może w pełni skoncentrować się na czynnościach związanych z ratowaniem pacjenta, takich jak podawanie leków, defibrylacja czy wentylacja - dodaje.

Elbląskie Ratownictwo Medyczne jest jednym z nielicznych w Polsce, które posiada LUCAS-y na pokładzie wszystkich swoich ambulansów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH