Eksperci: polska medycyna musi się unowocześniać

Polska medycyna musi się unowocześniać, nie możemy czekać aż będzie nas stać na innowacyjne metody leczenia - powiedział we wtorek (21 października) na konferencji w senacie prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber.

Konferencja, w której uczestniczyli czołowi polscy specjaliści, poświęcona była innowacyjności w medycynie. Wicemarszałek senatu, Stanisław Karczewski powiedział, że nowoczesne metody terapii są kosztowne, ale w dłuższej pespektywie poniesione nakłady się zwracają.

- Warto w nie inwestować, choćby dlatego, że zapewniają skuteczniejsze leczenie, powodujące mniej działań ubocznych - dodał.

Podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia, Aleksander Sopliński podkreślił, że w sondażach społecznych na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o tworzenie i wykorzystanie innowacyjności, Polacy stawiają opiekę medyczną. Dodał, że również resortowi zdrowia zależy na jak największej dostępności do kompleksowych i najwyższej jakości usług medycznych.

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Marek Krawczyk stwierdził, że Polski nic nie zwalania z wprowadzania do medycyny innowacyjnych rozwiązań.

- Jesteśmy do tego zobligowani traktatem z Lizbony. Unia Europejska dąży do wzmocnienia swej bazy naukowej, a Polska wychodzi temu naprzeciw - dodał.

Wicemarszałek Karczewski podkreślił, że postęp w medycynie jest ogromny.

- Leczymy dziś choroby, które jeszcze niedawno były nieuleczalne, żyją ludzie, którym dawniej nie dawano szans przeżycia - podkreślił.

Dodał, że nowe terapie nie tylko generują koszty, ale również je zmniejszają. Przykładem jest hospitalizacja. Dawniej chory po zawale przebywał w szpitalu co najmniej 10 dni, a nierzadko nawet kilka tygodni, dzisiaj po wykonaniu ratującego życie zabiegu kardiologii interwencyjnej może wrócić do domu na drugi dzień. Podobnie jest w przypadku cesarskiego cięcia.

Kierownik katedry i kliniki okulistyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Jerzy Szaflik powiedział, że o ile dawniej podczas zabiegu usuwania zaćmy (zmętnienia soczewki oka) trzeba było wykonać cięcie o długości 12 mm oraz założyć 6-8 szwów, to teraz cięcie laserem nie przekracza 2 mm i nie trzeba używać szwów. Najważniejsze etapy operacji wykonuje robot, bardziej precyzyjny od najlepszego operatora.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH