Według statystyk każdego roku w Wielkiej Brytanii ECMO ratuje życie 120 dzieciom rocznie. By takie rezultaty osiągać w Polsce potrzebne są cztery takie aparaty w całym kraju.

– Szpital w Prokocimiu powinien mieć ECMO, czyli system do ratowania dzieci z uszkodzonymi płucami - twierdzi prof. Janusz Skalski, szef Instytutu Pediatrii Wydziału Lekarskiego UJ.

EMCO, to system zewnętrznego utlenowania krwi za pomocą specjalnego oksygeneratora, który zastępuje pracę płuc. By mogło dojść do zabiegu, anestezjolodzy muszą robić wkłucie: dzięki temu nieutlenowaną krew można pobrać z ustroju i po jej natlenieniu podać do tętnicy. W tym czasie pracę serca wspomaga pompa mechaniczna - taka jakiej używa się podczas operacji kardiochirurgicznej.

Według statystyk każdego roku w Wielkiej Brytanii ECMO ratuje życie 120 dzieciom rocznie. By takie rezultaty osiągać w Polsce potrzebne są cztery takie aparaty w całym kraju. Aparatura tego typu jest jednak bardzo droga. Samo urządzenie kosztuje ok. 170 tys. zł, a oksygeneratory, które są sprzętem jednorazowego użytku (wystarczają na kilka dni), ok. 3 tys. zł. A do tego część pacjentów będzie potrzebowała nie jednego, a kilku oksygeneratorów.

- Koszty terapii są wysokie, ale dzięki stosowaniu krążenia pozaustrojowego dzieci wychodzą z ciężkich chorób bez obciążeń i nie muszą np. do końca życia brać leków - przekonuje prof. Skalski.

Taka metoda niesie ze sobą również wiele zagrożeń dla małego pacjenta, dlatego też personel medyczny musi mieć odpowiednio wysokie kwalifikacje i musi być odpowiednio przeszkolony.

- To metoda ratowania dzieci w ośrodkach, w których już pracują wysokiej klasy specjaliści, gdzie jest kardiochirurgia, gdzie są oddziały pulmunologiczne, neurologiczne, nefrologiczne - opowiada prof. Skalski, kardiochirurg.

Leczenie za pomocą metody EMCO jest kosztowne, ale rodzice mają prawo wymagać leczenia dzieci na takim poziomie, jaki jest dostępny na świecie. Wtedy nie będą domagać się sfinansowania terapii za granicą.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH